Nie można w jednoznaczny sposób określić przygotowania do badania UKG. Zależy ono głównie od odmiany badania jakie będzie na nas przeprowadzane. Kiedy poddajemy się elektrokardiografii przezklatkowej będzie konieczne rozebranie się od pasa w górę i ułożenie na plecach. Jednakże w sytuacji, gdy podawani będziemy elektrokardiografii przez przełykowej, na badanie musimy stawić się na czczo. Ewentualnie cztery godziny po ostatnim posiłku. Ponadto pacjenci nie są obligowani do większego przygotowania. Kiedy podchodzimy do badania wysiłkowego dobrze jest też zrezygnować z posiłku na krótko przed badaniem. Należy tez zaopatrzyć się w odpowiedni strój, który nie będzie krępował naszych ruchów podczas wykonywania koniecznych ćwiczeń.  

Odpowiednia informacja dla lekarza.  

Przed każdym zabiegiem wykonywany jest krótki wywiad, ale warto pamiętać również, by poinformować lekarza czy kiedykolwiek miało się problemy z sercem. Informacje te mogą pomóc we właściwej interpretacji wyników badania. Trzeba również pamiętać, by informować medyków o przyjmowanych lekach np. insulinie. Trzeba zapytać lekarza, które można zażyć przed zabiegiem, a których raczej unikać. Szczególnie gdy pacjent przyjmuje leki na choroby przewlekłe. Szczególnie ważne jest echo serca badanie cena .

Przebieg badania echo serca.  

Podstawowe badanie echo serca, wykonywane przezklatkowo odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu. Pacjent leżąc na plecach obserwuje wszelkie ruchy wykonywane przez lekarza. Najpierw nanoszony jest żel ułatwiający rozchodzenie się fal ultradźwiękowych. Standardem jest, że badanie ultrasonografem wykonuje się w leżeniu na lewym boku. Kiedy pacjent ułoży się w tej pozycji lekarz przykłada głowice urządzenia do ciała. Fale dźwiękowe wywołują echo, które następnie odbierane jest przez głowice urządzenia. Na monitorze rysowany jest obraz serca, który pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Czas trwania badania to kilka do kilkunastu minuty. Największą trudności dla pacjenta jest fakt, że nie wolno się poruszać podczas badania.  

Kiedy wykonywane jest echo przezprzełykowe, specjalnym aerozolem znieczula się miejscowo tylne ściany gardła. Kiedy pacjent wykazuje wysoki poziom stresu i źle znosi badanie, podawane są mu leki uspokajające. Do jamy ustnej pacjenta wprowadzane jest specjalna sonda, która następnie wędruje na głębokość nawet do 38 cm poniżej zębów, a mianowicie w okolice mięśnia sercowego. Uzyskuje się wtedy bardzo szczegółowy obraz echo serca badanie, cena jest przystępna.  

Najważniejsze wskazówki.  

Podstawowe badanie jakim jest elektrokardiografia przezklatkowa nie jest powiązana z żadnymi zaleceniami przed ani pozabiegowymi. Jednakże po zabiegu wykonanym metodą przezprzełykową nie można spożywać alkoholu przez minimum 24h. Czasem występuje również suchość w gardle, lekkie łaskotanie, ból gardła, czy też chrypka. Nie są to jednak niepokojące objawy. Jednakże, jeżeli będą się utrzymywać przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ najprawdopodobniej ma się do czynienie z powikłaniami pozabiegowymi.  

By admin