Protetyka, ze względu na swą specyfikę i zastosowanie, często porównywana jest do rehabilitacji. Leczenie protetyczne ma za zadanie zrekonstruować zębowy ubytki u pacjenta, a te często powodują osłabienie budowy całej szczęki. Nie tylko starsze osoby doświadczają utraty zębów, gdyż problem ten dotyczy również ludzi młodych. Wystarczy, że posiadamy tylko jeden ubytek, a już istnieje ryzyko negatywnego wpływu na konstrukcję całego uzębienia. Dlaczego protetyka jest zatem aż tak ważna oraz co warto o niej wiedzieć?

Czym mogą skutkować braki w uzębieniu?

Gdy wyjątkowo interesuje nas protetyka stomatologiczna Warszawa okaże się doskonałym miejscem, by poszukać gabinetów, gdzie oferowane są tego typu usługi. To bowiem zabiegi, które są idealne dla każdego, kto musi borykać się z niekompletnym uzębieniem. W związku z tym, że wystarczy jeden ubytek, aby pojawiły się pewne problemy, rekomenduje się aby nie czekać i reagować natychmiast. Mimo tego, że brak jednego zęba nie wydaje się być niczym groźnym, konsekwencje mogą być jednak bardzo poważne. Brak kompletnego uzębienia prowadzi często do różnych schorzeń, a może być to np. objaw Godona, zanik kości wyrostka zębodołowego, przeciążenie pozostałych zębów, rozrost języka, a także zaburzenia czynnościowe. Istnieje także możliwość zdecydowania się na specjalne implanty zębowe. Polega to na wszczepieniu tytanowego implanty, który ma być zamiennikiem naszego korzenia zębowego.

Protetyka – metoda radzenia sobie ze zmianami w jamie ustnej

Często nie ma innego wyjścia i jedyną opcją jest usunięcie chorego zęba, ponieważ może nie nadawać się już do leczenia. Wówczas, dochodzi do powstawania braków w uzębieniu. Pomocy należy szukać w implantologii i protetyce. W wypadku utraty jednego, bądź większej liczby zębów, stomatolog wykorzysta stałe bądź ruchome uzupełnienie protetyczne. Dziedzina jaką jest protetyka, skupia się na uzupełnianiu braków, utrzymując tym samym odpowiednią kondycję szczęki. Różnice w uzupełnieniach protetycznych, zwykle polegają na sposobie ich utrzymywania się w jamie ustnej pacjenta.

Uzupełnienia protetyczne – najczęściej wykorzystywane rodzaje

Koronowo-korzeniowy wkład, stosuje się najczęściej, wtedy gdy wymaga się odbudowy bardzo zniszczonego zęba. Mogą być one uniwersalne, wyprodukowane przez producenta, albo też przygotowane wcześniej przez stomatologa, który indywidualnie wykona go specjalnie na miarę dla konkretnego pacjenta.

Wkład koronowy, wykorzystywany przy odbudowach korony górnej zęba bocznego, często produkowany jest z porcelany, jednak czasami jest to też kompozytowy materiał, bądź też metale szlachetne.

Mosty doskonale wypełniają luki, jednak ich zastosowanie może być uwarunkowane od obecności zębów sąsiadujących, ponieważ mogą one być pewnego rodzaju podporą dla mostu, a precyzyjnie zaczepem, który pozwoli przymocować wypełnienie.

Licówkami nazywa się niewielkie płytki o odpowiedniej grubości, które mocuje się do powierzchni zniszczonego zęba. Wszystko po to, aby móc odbudować jego strukturę. Licówki należy wybierać indywidualne, inne dla każdego pacjenta, poprzez odpowiednie badanie zgryzu.

Popularnym sposobem, są też implanty, które opierają się na śródkostnych wszczepach. One właśnie, pozwalają na najlepszą imitację naturalnego zęba, jednak w tej metodzie musimy liczyć się z dość wygórowanym kosztem. Implant zębowy to trzy główne elementy – łącznik, korona, a także imitacja korzenia zębowego. Implantacja jest o wiele bardziej skomplikowana od protetyki, stąd proces ten będzie trwał zapewne o wiele dłużej.

By admin