Pamiętajmy – sama hydroizolacja nie zawsze spełnia swoje zadanie i skutecznie chroni piwnice przed zamoknięciem. Konieczny jest także drenaż, zarówno ten zewnętrzny, jak i zewnętrzny.

Czym w ogóle jest drenarz? Najogólniej mówiąc, jest to system odprowadzania wody, która zbierając się w gruncie, stanowi zagrożenie ścianom piwnicznym i fundamentowym. Zwykle składa się na niego sporo elementów, jak np. rury opasujące fundamenty, a także studzienki chłonne, gdzie kierowany jest wszelki nadmiar wody. Pamiętajmy jednak, że nie każdy drenaż wygląda tak samo.

Można również powiedzieć, że to naturalna metoda ochrony domu przed działaniem wilgoci na ściany, podłogi w piwnicy i przyziemiu. Celem jest bowiem zebranie oraz usuniecie wody gruntowe i opadowej, która znajduje się w obszarze domu.

Kiedy drenaż okaże się potrzebny?

Wykonanie drenażu staje się konieczne szczególnie wtedy, kiedy działka znajduje się na terenie o wysokim poziomie wody gruntowej. Potęguje to okoliczność, gdy grunt ma niską przepuszczalność. Oznacza to, że musimy uzyskać takowe dane z zakresu hydrologii. O wszelkich wodnych i gruntowych warunkach, powinien powiedzieć nam geotechnik, którego zadaniem jest zbadanie działki, zanim jeszcze rozpocznie się budowa, a najlepiej znacznie wcześniej, niż zakupimy gotowy projekt. Naszym zadaniem jest dopilnowanie tego, aby ten podał nam nie tylko maksymalny, ale również aktualny poziom wód gruntowych. Jest to bowiem dynamiczna wartość i zmienia się w ciągu roku.

Drenaż okaże się także niezbędny, kiedy nasz dom stanie na skarpie. Wówczas, drenaż chroni przed tym, aby woda spływająca z góry nie zatrzymywała się na ścianach piwnicznych, powodując ich zamoknięcie. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Drenaż przyda się nam nawet wtedy, kiedy obecnie nie wydaje się nam potrzebny. Wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a za kilka lub więcej lat, poziom wody gruntowej może się nieoczekiwanie podnieść. Są to niestety przypadki, które zdarzają się dość często. Czasami wystarczy jednie to, że zamknięciu ulegnie pobliski zakład, zużywający dotychczas sporo wody z lokalnego ujęcia, a bardzo szybko odczujemy jej nadmiar. Wówczas drenaż to jedyna szansa, aby uniknąć podtopienia.

Drenaż, jako rozwiązanie na wysoki stan wód gruntowych

Skuteczny drenaż jest wymagany wszędzie tam, gdzie konieczne jest obniżenie poziomu wody gruntowej, utrzymując ją jednocześnie na stałym poziomie i usunięcie jej do kanalizacji, rowu melioracyjnego, studni chłonnej, czy też rozsączenie po działce.

Tradycyjny drenaż zewnętrzny

Drenaż tradycyjny zewnętrzny jest systemem rur, które rozmieszczane są wokół podziemnych części domu. Te, powinny być układane na prawidłowo przygotowanym podłożu i zlokalizowane na odpowiedniej głębokości, ażeby nie znajdowały się ponad izolacją poziomą ław fundamentowych. Rury posiadają perforacje, poprzez które trafia do nich woda gruntowa. Jako, że otworki są odpowiedniej wielkości, do wnętrza nie trafią żadne kamyki, które mogłyby blokować przepływ. Wykonanie takiego drenażu nie jest skomplikowane, a nawet możliwe jest dobudowanie go wokół istniejącego już domu. Drenarskie rury umieszcza się zwykle zaraz przy ławach, a te stają się wówczas drenażem przyściennym. Czasami zachodzi jednak konieczność, aby wykonać go poniżej poziomu posadowienia budynku. Wtedy, rurą muszą biec przynajmniej 2-3 metry od fundamentów, a mamy wówczas do czynienia z drenażem odsuniętym, który zwykle wykonuje się przy już istniejących domach.

Tradycyjny drenaż wewnętrzny

Kiedy fundamentów nie da się opasać rurami, rozwiązaniem musi być drenaż wewnętrzny. W piwnicy, montowane są rury wzdłuż jej ścian, a czasami nawet przez środek. Najlepiej, gdy instalacja jest w piwnicznej podłodze, natomiast skutkuje to zmniejszeniem się wysokości piwnicy. Drenaż tego typu znacznie trudniej naprawić, kiedy dojdzie do uszkodzenia. Jego wykonanie jest też droższe, niż te zewnętrzne. Możliwością jest też wykonanie obydwóch systemów drenarskich w jednym domu. Wówczas, woda z wewnętrznego, dostaje się do zewnętrznego.

By admin