Wyróżniamy kilka rodzajów instalacji kanalizacyjnej, a wśród nich istnieje podział na kanalizację wewnętrzną, oraz zewnętrzną. Kanalizacja wewnętrzna wyróżnia się tym, że ścieki nie są odprowadzane bezpośrednio do zewnętrznej firmy zajmującej się oczyszczaniem ścieków i późniejszym odprowadzaniem ich do rzeki. Warto poznać szczegóły takiej instalacji, oraz dowiedzieć się więcej o przeprowadzaniu jakichkolwiek renowacji rur kanalizacyjnych. 

Wewnętrzna instalacja kanalizacyjna – wymagania i szczegóły

Najważniejszym elementem wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej jest pion kanalizacyjny, do którego spływają wszystkie ścieki które powstały z urządzeń sanitarnych podłączonych w naszym domu. Przeciętną średnicą takiego pionu jest 10 cm, nie może być to mniej, ponieważ wtedy szanse na zapchanie się danego pionu znacznie wzrastają. Rzecz jasna dotyczy to domu jednorodzinnego, ponieważ w przypadku bloków mieszkalnych deweloper musi dobrać odpowiedni rodzaj kanalizacji, a następnie dopasować do tego średnicy pionów. Zasadniczo na jedną stronę klatki przypada jeden pion kanalizacyjny, choć zdarzają się różne kombinację. Czasami cała klatka korzysta z jednego pionu, choć w nowoczesnym budownictwie na szczęście odchodzi się od tego typu rozwiązań. W dzisiejszych czasach w wielu budynkach mieszkalnych montuje się indywidualne piony kanalizacyjne, co oznacza, że każde mieszkanie posiada jeden pion tylko do własnego użytku. W starszym budownictwie renowacja rur co pewien okres czasu była nie do uniknięcia, jednak w dzisiejszych, nowoczesnych budynkach, zaczęto zwracać uwagę na większy poziom bezpieczeństwa instalacji kanalizacyjnej. Powstały metody montażu instalacji, które nie wymagają już wyboru między bezpieczeństwem a estetyką, oraz co ważne, mogą być wykonane tak, aby funkcjonowały w stu procentach poprawnie. Zachowywane są konkretne spady, wykorzystywane są lepsze materiały. Naprawa rur staje się rzadsza, a całkowita renowacja kanalizacji praktycznie nie wchodzi w grę przy odpowiednim użytkowaniu.

Pozostałe szczegóły

Pozostałe kwestie instalacji kanalizacyjnej to dobór materiałów, ponieważ nie wszystkiego rodzaju rury będą odpowiednie w naszym wypadku. Podobna sytuacja dotyczy złączek i ogólnego sposobu łączenia poszczególnych przewodów, są to elementy, na których pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać, a odnośnie ich doboru, powinniśmy skonsultować to z profesjonalnym hydraulikiem. Nie wolno zapominać o syfonach, są one podstawą jeśli chodzi o łączenie instalacji kanalizacyjnej z urządzeniami sanitarnymi. Wszystkie rodzaje instalacji powinny być też napowietrzane w pewien sposób, metody są różne. Można skorzystać z zaworów napowietrzających, które jednak nie są najlepszym wyborem. Zawór może w każdym momencie ulec uszkodzeniu, a jego wymiana może być problematyczna. Najlepsze będą rury pociągnięte nad dachem. 

By admin