Wizyta u ginekologa należy do tych niezbyt przyjemnych sytuacje w życiu. Niestety naukowcy są zgodni twierdząc, że każda kobieta powinna wykonywać regularne badania kontrolne w gabinecie ginekologicznym. Takie działanie profilaktyczne może uchronić sporą grupę kobiet przed potencjalnymi chorobami onkologicznymi.
Kontrolne badanie ginekologiczne.
Każdy dorosła kobieta powinna zgłaszać się na badania kontrolne do ginekologa co pół roku. Jest to jednak sytuacja dość nierealna, dlatego zdrowym kobietom rekomenduje się minimum jedną wizytę w roku w gabinecie ginekologicznym. Wizyta ta polega na przeprowadzeniu wywiadu a także podstawowego badania. Jeżeli jest to konieczne dobry ginekolog kraków dokonuje cytologii USG piersi czasem mammografię.
USG piersi Jak często robić
Badanie USG piersi wykonuje się z taką częstotliwością, która jest uzależniona od wieku pacjentki. Między 20 a 35 rokiem życia kobietom zaleca się wykonywanie tego badania co 2 lata. Dotyczy to głównie kobiet nieposiadających historii chorób piersi w rodzinie. Jeżeli pacjentka jest w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi powinna wykonywać USG piersi co pół roku, chyba że zalecenie lekarza jest inne. Po skończonym 35 roku życia USG piersi należy wykonywać z częstotliwością raz do roku. Pomimo, że podczas badania pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych to warto by badanie odbyło się w pierwszej połowie cyklu. Zapewnia ono wtedy większy komfort pacjentce. W trakcie badania głowica aparatu przesuwana jest po całej powierzchni piersi, która są wcześniej posmarowane żelem. Obraz badania ukazuje się na ekranie monitora. Badanie USG piersi, a w dużym stopniu pozwala na wykrycie chorób nowotworowych już we wczesnym stadium.
Cytologia
To najważniejsze badanie w profilaktyce chorób dróg rodnych. Powinno się je wykonywać raz w roku, chyba że zalecenia naszego ginekologa są inne. Przed wykonaniem cytologii konieczna jest zakończenie leczenia lekami typu globulki. Również dzień przed badaniem należy unikać kontaktów seksualnych. Dobry ginekolog z Krakowa informuje, że nie jest również wskazana irygacja pochwy. Zabieg pobierania materiału do badania nie jest bolesny. Cytologia daje informacje o zmianach dysplastycznych. Otrzymamy z niej również informacje na temat stanów zapalnych które wywołują bakterie wirusy oraz grzyby.
Mammografia
Jest to badanie wykonywana wśród dojrzałych kobiet. Zaleca się by pierwsza mammografia była wykonana tuż po 35 roku życia. Kobiety w wieku 50 do 69 lat należą do programu badań przesiewowych. Mogą one wykonywać raz na 2 lata bezpłatne badania mammograficzne. Do tego badania nie jest potrzebne skierowanie. Kobiety przed 50 rokiem życia powinny wykonywać mammografię raz na 2 lata. Ewentualnie inaczej, jeżeli tak zadecyduje lekarz prowadząca. Mammografia jest badaniem rentgenowskim, dlatego kobiety spodziewającej się dziecka nie powinny wykonywać tego badania.
USG przezpochwowe.
Jest to badanie, które powinno być wykonywane raz w roku wśród kobiet, które ukończyły 35 rok życia. Jednak należy ono do badań, która zaleca lekarz. Wykonuje się je głównie u pacjentek z podejrzeniem polipów macicy czy mięśniaków. Przed wykonaniem tego badania należy opróżnić pęcherz moczowy.