Wykorzystanie najskuteczniejszej izolacji, może okazać się niezbyt wystarczającą ochroną, jeżeli chodzi o działanie wody i wilgoci na naszą piwnicę. Zwykle, wymaga się też jednocześnie wykonania drenażu – i to tego wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Drenaż to nic innego, jak pewien system odprowadzania wody, która zbiera się w gruncie, stanowiąc duże niebezpieczeństwo dla fundamentowych oraz piwnicznych ścian. Elementów, które są tutaj wykorzystywane jest wiele więcej, natomiast drenaże najczęściej nie są do siebie bardzo podobne. Istnieje sporo czynników, które sprawiają, że jest to doskonała metoda naturalnej ochrony budynku przed negatywnym wpływem wilgoci na ściany, przyziemie, a także piwniczne podłogi. Ma to na celu nagromadzenie oraz usuniecie wszelkich wód opadowych i gruntowych, które obecne są wokół budynku.

Drenaż, jako coś zupełnie koniecznego…

Obowiązek wykonania drenażu pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy nasza działka znajduje się na terenie o wysokim poziomie wody gruntowej, a szczególnie jeśli w gruncie widnieje niska przepuszczalność. My, musimy uzyskać istotne hydrologiczne dane. Badaniem wodnych i gruntowych warunków zajmuje się geotechnik, a najlepiej przeprowadzić je zanim jeszcze dojdzie do budowlanych prac, a nawet jeszcze przed zakupem projektu. Warto znać nie tylko maksymalny poziom wód gruntowych, ale również jak wygląda to aktualnie. Wszystko z uwagi na to, że wartości te bardzo często ulegają zmianom.

Jeśli dom stoi na skarpie, również wymaga się wykonanie skutecznego drenażu. Będzie on wtedy bardzo dobrą ochronę przed spływającą z góry wodą, aby ta nie zatrzymywała się na piwnicznych ściankach, prowadząc tym samym do ich zamoknięcia. Najlepiej starać się zapobiegać pewnych sytuacji, dlatego drenaż najlepiej wykonać wtedy, kiedy ten wydaje się jeszcze niepotrzebny. Niektóre sytuacje są nie do przewidzenia, a po pewnym czasie poziom wody może się podnieść, co niestety zdarza się często. Jeśli nawet zamknięty zostanie pobliski zakład, który wykorzystywał zwykle dużą część wody z ujęcia lokalnego, wtedy sami odczujemy nadmiar napływu wody. W takiej sytuacji, profesjonalny drenaż będzie doskonałym rozwiązaniem, żeby uniknąć podtopień.

Wysoki poziom wód gruntowych – drenaż jako rozwiązanie!

Drenaż okaże się najlepszym wyjściem wszędzie tam, gdzie konieczne jest obniżenie poziomu wody gruntowej, a także utrzymania jej na stałym poziomie. Konieczne okazuje się też jej odprowadzenie, np. do rowu melioracyjnego, stawu, czy też studni chłonnej.

Drenaż zewnętrzny

Jeśli chodzi o drenaż zewnętrzny, widnieje tutaj system rur, które powinny być umieszczane wokoło elementów domu, znajdujących się pod ziemią. Te powinny być układane na specjalnie przygotowanym do tego podłożu, ale też na odpowiedniej głębokości. Zgodnie z zaleceniami, nie powinny one znajdować się powyżej izolacji poziomej fundamentowych ław. Woda gruntowa będzie trafiała do rur dzięki perforacjom, a w związku z ich niewielkim rozmiarem, nie ma szans, że wleci do nich cokolwiek, co może zablokować przepływ. Jest to drenaż prosty w wykonaniu, a możliwe jest wykonanie go nawet w wypadku domu już istniejącego. Rury drenarskie umieszcza się zwykle blisko ław, a mowa wtedy o tzw. drenaży przyściennym. Bywa, że zachodzi jednak konieczność tego, aby ten znajdował się poniżej poziomu usadowienia budynku, a wówczas mamy do czynienia z drenażem odsuniętym, który najczęściej stosuje się już przy domach funkcjonujących.

Drenaż wewnętrzny

Kiedy nie da się opasać rurami fundamentów, konieczne jest zastosowanie wewnętrznego drenażu. W takiej sytuacji, rury muszą znajdować się wzdłuż piwnicznych ścian, natomiast czasami będą one przebiegać także przez jej środek. Dobrze, kiedy te będą obecne w piwnicznej podłodze, jednak może to doprowadzić do obniżenia ścian piwnicy. Dodatkowo, taki drenaż jest trudniej naprawić w wypadku uszkodzeń. Warto wiedzieć, że jego wykonanie jest też zwykle droższe, niż zewnętrznego. Zawsze możemy jednak postawić na dwa systemy drenażowe jednocześnie, a wówczas z wewnętrznego, woda trafia do zewnętrznego.

By admin