Oczyszczarki to specjalistyczny sprzęt, który, mimo iż z nazwy nieco sugeruje zastosowanie, może mieć ich naprawdę wiele. Zawdzięczamy to między innymi rodzajom samych oczyszczarek jak i rodzajowi ścierniwa, jakiego użyjemy.
Jakie wyróżniamy rodzaje oczyszczarek?
Wyróżniamy oczyszczarki: zawieszkowe, ciśnieniowe ze stołem satelitarnym, taśmowe przelotowe, bębnowe i ze stołem obrotowym Jak widać oczyszczarki to wbrew pozorom nie jedno urządzenie, ale cała grupa, w której cechą wspólną jest funkcja. By łatwiej zrozumieć zagadnienie oczyszczarek, warto wyjaśnić, czym jest obróbka strumieniowo-ścierna. Jest ona rodzajem obróbki powierzchniowej. Wpływa na maszyny i narzędzia poprzez zwiększenie ich trwałości, a w ten sposób podwyższa ich jakość, zwiększa ich właściwości mechaniczne oraz sprawia, że są bardziej odporne na zużycie. Obróbka strumieniowo-ścierna zaś realizuje trzy główne cele: oczyszcza powierzchnię, ujednolica ją, usuwając skutki poprzednio przeprowadzanych obróbek oraz nadaje jej odpowiednią chropowatość.
Działanie oczyszczarek
Oczyszczarki działają w sposób następujący:
- oczyszczarka inżektorowa wprowadza ścierniwo w ruch, zasysając je do pistoletu, w którym jest podciśnienie,
- pneumatyczna wprowadza ścierniwo w ruch za pomocą sprężonego powietrza,
- oczyszczarka turbinowa wprowadza ścierniwo w ruch za pomocą koła rzutowego,
- oczyszczarka ciśnieniowa wprowadza ścierniwo w ruch przez podawanie go do dyszy, która jest pod ciśnieniem.
Jedno potencjalnie przeznaczone do sugerowanej przez nazwę czynności a może naprawdę wiele. Trudniąc się obróbką materiałów, warto zatroszczyć się o dobór odpowiednich oczyszczarek, zwiększy to efektywność świadczonych usług.