Szkło jest zdecydowanie jednym z najczęściej używanych materiałów budowlanych na świecie. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o pojęcie szklanych domów i wieżowców sięgających kilkaset metrów w górę, lecz także o tworzenie okien, przemysł technologiczny czy wszelkiego rodzaju wykonania użytkowe. Jak możemy podzielić szkło bezpieczne i w jakich dziedzinach naszego życia je znajdziemy?
Szkło jest w obecnych czasach szeroko wykorzystywane w przemyśle technologicznym i budowlanym. Przezroczysty, plastyczny materiał, który nadaje pomieszczeniom niebywałej przejrzystości i wpuszcza mnóstwo światła – to z pewnością spore atuty tego tworzywa. Każdy chyba bowiem słyszał o takim procesie, jak na przykład hartowanie czy laminowanie szkła. Czy naprawdę wytworzenie szyby to za mało? Okazuje się, że tak, a w wielu przypadkach zwykłe szkło nie wystarcza do bardziej zaawansowanych zastosowań. To tworzywo bez większej obróbki znajdziemy w miejscach, gdzie ryzyko uszkodzenia mechanicznego nie należy do największych bądź gdy stłuczenie nie będzie niosło za sobą naprawdę poważnych konsekwencji. We wszystkich małych dekoracjach domowych, bombkach czy nietrwałych instalacjach będziemy mieli więc do czynienia ze zwykłym szkłem. Gdy jednak mamy wejść na wyższy poziom bezpieczeństwa, ochrony lub wytrzymałości, zwykłe szkło wymaga dodatkowej obróbki, która wzmocni jego właściwości. Wtedy też mamy do czynienia z hartowaniem lub laminowaniem. Każdy z tych procesów wzmacnia szkło, choć trochę na inny sposób. Hartowane szkło ma większą odporność na zginanie się, uderzenia i zmianę temperatur. Laminowane zaś o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku wygłuszeń oraz w rozwiązaniach antywłamaniowych. Szkło, które najczęściej znajdujemy w naszych sprzętach, domach czy autach najczęściej jest już po obróbce i możemy je umieścić pod hasłem: szkło bezpieczne, które jest aktualnie wykorzystywanie w praktycznie każdej dziedzinie naszego życia.
Szkło bezpieczne możemy podzielić na ogromną ilość poszczególnych rozwiązań, lecz w każdej dziedzinie życia znajdziemy udział tego wzmocnionego tworzywa. Przede wszystkim szkło bezpieczne jest wykorzystywane w budownictwie. Nie mowa tu tylko i wyłącznie o rozwiązaniach designerskich, choć i tam szkła bezpiecznego nie brakuje, ale również o zapobieganie włamaniom. Szkła i okna antywłamaniowe stanowią aktualnie naprawdę dobrą zaporę przeciwko potencjalnym złodziejom, którzy muszą uciekać się do innych, mniej skutecznych niż wejścia oknem sztuczek, by dostać się do budynku. Takie szkło ujrzymy również w samochodach, co okazuje się niezwykle ważne przy wypadkach. Niewzmocnione szkło rozsypuje się na wiele długich, ostrych części, które bez problemu mogą spowodować naprawdę spore obrażenia u pasażerów oraz kierowcy. Szkło bezpieczne minimalizuje ten efekt i choć nie można mówić o pełnym bezpieczeństwie, groźba zranienia się odłamkami szkła jest o wiele mniejsza. Większość smartfonów, tabletów i innych urządzeń wyposażonych w panele dotykowe i podatnych na upadki również posiada szkło hartowane, które za niewielką cenę można również dokupić osobno. Ma ono zapobiegać bezpośredniemu zbiciu się ekranu, a także jego zarysowaniem i chronić przed innymi uszkodzeniami zewnętrznymi. Szkło bezpieczne jest również używane w bardziej ekstremalnych sytuacjach, jak na przykład ochrona banków, kantorów, jubilerów czy instytucji publicznych. Wtedy też najczęściej wybiera się szkło antywłamaniowe, a czasem nawet kuloodporne. Wszystko po to, by zapewnić maksymalną ochronę i komfort pracy.
Szkło bezpieczne w obecnych czasach jest więc używane w praktycznie każdej dziedzinie – po prozaiczne sprawy, jak ochrona naszego smartfona przed skutkami upadku ze stołu, na barierze dla napastników w bankach i kantorach kończąc. Bez wątpienia jest to niezwykle użyteczny materiał i jeżeli mamy zamiar kupić szybę lub inną szklaną powierzchnię, warto jest sięgnąć głębiej do kieszeni i zainwestować w trwalsze szkło, które zapewni nam większą trwałość, ochronę oraz bezpieczeństwo. Na nim bowiem nigdy nie powinniśmy oszczędzać.