Mimo tego, że długoterminowy wynajem aut to opcja relatywnie młoda na naszym rynku, to właśnie ostatnie lata pokazują, jak popularne jest to rozwiązanie. Jest to w końcu interesująca alternatywa chociażby dla znanego wszystkim leasingu, bądź też kredytu. Wśród klientów, widać jednak pewne wątpliwości i niepewność co do tej metody pozyskania pojazdu, stąd warto dowiedzieć się, w jakiej sytuacji wynajem długoterminowy okaże się być opłacalny?
Czym jest wynajem długoterminowy samochodów?
Definicja długoterminowego wynajmu aut to nic innego, jak korzystanie z samochodu w zamian za opłacanie comiesięcznego czynszu, którego wysokość stanowi umowa. Co więcej, jeśli postawimy na wynajem długoterminowy Volvo i inne marki staną się dla nas możliwością. Spora część osób i tak nie widzi różnicy, między tą opcją a leasingiem. Pamiętajmy, że w wypadku opisywanej metody klient otrzymuje dodatkowo bardzo bogaty pakiet usług, a dzięki temu koszty są o wiele mniejsze i płacimy głównie za tankowanie pojazdu. Nie ma tu także konieczności dokonywania wpłaty własnej, a większość formalności bierze na siebie firma finansująca.
Opłacalny jednak nie będzie wykup auta po wynajmie długoterminowym. Koszt takiego działania zwykle okaże się bardzo wysoki, a o wiele lepiej dokonać tego po zakończeniu umowy leasingu. W takim wypadku, będziemy mogli zrobić to po preferencyjnej cenie.
Kto powinien skorzystać z najmy długoterminowego?
Pamiętajmy, że po najem długoterminowy pojazdów mogą sięgać nie tylko firmy, ale też osoby prywatne. Przedsiębiorca zyskuje przede wszystkim to, że koszty są na stałym poziomie, co kilka lat otrzymuje zupełnie nowy samochód, a dodatkowo – wszystko to przy minimum formalności z naszej strony, gdyż większością zajmuje się firma finansująca. Klienci indywidualni również decydują się na tę metodę pozyskiwania aut, a szczególnie w sytuacji, kiedy nie posiadają oni odpowiedniej ilości gotówki, a jednocześnie nie mogą lub nie chcą postawić na opcję kredytu bankowego. Zarówno w pierwszy, jak i w drugim przypadku, jest to bez wątpienia bardzo opłacalna opcja, a szczególnie z uwagi na to, że spotykamy się ze stałymi i niezmiennymi kosztami każdego miesiąca.
Na całościowy koszt składa się przede wszystkim okres obowiązywania umowy, a także to na jaki model samochodu się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak o tym, że wypożyczalnia może nałożyć na nas pewne limity oraz ograniczenia. W wielu przypadkach te mogą dotyczyć chociażby maksymalnego przebiegu, jaki może posiadać samochód w skali roku lub miesiąca. Po jego przekroczeniu, musimy liczyć się z tym, że firma może nałożyć na nas pewne dodatkowe opłaty, za każdy przejechanych kilometr ponad limit. Aby uniknąć rozczarowania i nieoczekiwanych wydatków, warto zorientować się wcześniej, jak prezentują się warunku umowy, którą zamierzamy podpisać. Dodatkowo, o pojazd musimy wyjątkowo dbać, gdyż po zakończeniu obowiązywania umowy, musimy go oddać do wypożyczalni w nienagannym stanie.