Renowacja rur jest zabiegiem koniecznym, ponieważ z czasem każda z nich może ulec uszkodzeniom mechanicznym, lub po prostu zapchać się i zanieczyścić do takiego stopnia, że pierwotna średnica ulegnie zmniejszeniu. Dzieje się tak z powodu osadzających się nieczystości i pozostałości przepływających codziennie ścieków. Istnieją metody pozwalające temu zaradzić, ale w tym artykule skupimy się na szczegółach renowacji rur kanalizacyjnych i na tym, kiedy właściwie jest to konieczne.
Jak często konieczna jest renowacja rur?
Na to pytanie niestety, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od takich czynników jak ilość osób mieszkających w danym budynku, oraz częstotliwości korzystania z spływów. Niekiedy jednak często użytkowanie rur nie wystarczy, ponieważ sama instalacja nie została poprawnie wykonana i rury są położone pod złym kątem, przez co nieczystości spływają przez nie bardzo powoli, co jest idealnym warunkiem do powstawania osadu. W takim wypadku jedynym wyjściem może być wymiana rur. Instalacja powinna być przystosowana do budynku, szczególnie dotyczy to większych budynków mieszkalnych. Nie jest to zadanie proste, ponieważ powinno się oszacować ilość mieszkańców, ale jest to wykonalne na tyle, aby można było dobrać odpowiednie elementy i przy ich użyciu złożyć całą instalację kanalizacyjną. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo dużym blokiem, konieczne jest użyciu rur o sporej średnicy, dzięki czemu nawet w momencie, w którym wielu mieszkańców będzie korzystać z rur jednocześnie, nie dojdzie do żadnego rodzaju zatoru. Szczególnie ważną rolę grają tutaj piony kanalizacyjne, w których spotykają się rury doprowadzone ze wszystkich mieszkań. Czasem mogą powstawać również zatory miejscowe, które można wychwycić przy użyciu specjalnego sprzętu. Renowacja rur oraz ich czyszczenie powinny być przeprowadzane regularnie, a szczególnie wtedy, gdy cokolwiek zacznie wzbudzać nasz niepokój. Zdecydowanie tańszym, prostszym i szybszym rozwiązaniem jest regularne przeczyszczanie kanalizacji, niż późniejsza naprawa rur i wymiana pionów kanalizacyjnych, czy innych uszkodzonych elementów.
Jak czyści się rury kanalizacyjne?
Czyszczenie rur kanalizacyjnych nie jest tak skomplikowane jak naprawa rur kanalizacyjnych, dzięki czemu cała usługa jest też znacznie tańsza. Sama renowacja nie wymaga też pozbawiania mieszkańców możliwości korzystania z instalacji kanalizacyjnej, przynajmniej nie na tak długi czas, jak w przypadku wymiany zużytych elementów na nowe. Aby przeczyścić rury kanalizacyjne, trzeba wyposażyć się w specjalistyczne narzędzia pozwalające na przeprowadzenie tego typu prac. Konkretne urządzenia muszą być dobrane odpowiednio, zależnie od średnicy rury, jak i problemu, z którym mamy do czynienia. Najlepszym wyborem jest skorzystanie z usług profesjonalisty, który w krótkim czasie będzie w stanie wykonać wszystkie niezbędne działania, oraz wskaże, jak dbać o kanalizację, aby problem się nie powtórzył.