W dobie telewizji i Internetu, na co dzień widzimy perfekcyjnie szczupłych ludzi, co powoduje, że sami chcemy wyglądać tak samo. Jeżeli ktoś walczy z problemem nadwagi, szuka skutecznego rozwiązania, które pozwoli mu osiągnąć ten wymarzony cel i wyglądać lepiej. Decydują się na różnorodne sposoby odchudzania, chociażby zaczynają używać tabletki odchudzające. Jednak sporo osób zapomina, że oprócz działania odchudzającego, niektóre z tego typu preparatów wywołują także skutki uboczne. Trzeba też pamiętać że, nie każdy powinien je zażywać. W jakich sytuacjach trzeba unikać stosowania produktów na odchudzanie? Jakie skutki uboczne mogą przynieść? I co wtedy, gdy przesadzimy z ilością przyjmowanych tabletek? Przed zastosowaniem terapii odchudzającej z użyciem konkretnych preparatów należałoby rozważyć te pytania, żeby przypadkiem z niewiedzy nie zrobić krzywdy swojemu organizmowi i nie spowodować szkód, które bardzo ciężko będzie naprawić lub takie których nie da się już później naprawić.
Zdarza się, choć rzadko, że kobiety ciężarne sięgają po różnego rodzaju tabletki odchudzające. Jednak w ich sytuacji stosowanie takich produktów nie ma sensu. I co gorsza, może okazać się bardzo złe w skutkach. Jeżeli kobieta w ciąży przyjmuje tabletki na odchudzanie, może zaszkodzić tak sobie, jak i dziecku. Produkty takie mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, a co z tym związane, do wszystkich związanych z takim porodem komplikacji. Może być tak, że dziecko przyjdzie na świat ze zbyt niską wagą urodzeniową lub różnymi defektami fizycznymi, często już nieuleczalnymi. Ostrożność muszą zachować także kobiety karmiące piersią. W ich sytuacji stosowanie suplementów na odchudzanie może powodować problemy z produkcją pokarmu.
Inną sytuacją w której stosowanie tabletki odchudzające nie jest dobrym pomysłem są różnego rodzaju choroby, takie jak chociażby: nowotwory, cukrzyca, choroby wątroby i serca, nadciśnienie czy słaby układ odpornościowy. W przypadku tego typu chorób, przed użyciem środków na zmniejszenie wagi, należy skonsultować się z lekarzem.
Nawet jeśli kogoś nie dotyczą wymienione wyżej sytuacje, przed zażyciem preparatu na odchudzanie powinien pomyśleć nad ewentualnymi skutkami ubocznymi. Wyjątkową ostrożność należy zachować w przypadku tabletki odchudzające, które zawierają w swoim składzie efedrynę, sibutraminę, kwas linolowy, chitozan albo duże ilości kofeiny. Trzeba też unikać środków, które są zabronione w Unii Europejskiej, ale jednak dostępne w Internecie. Jeżeli suplementy, które ktoś stosuje będą nieodpowiednio dobrane lub zażywane w nadmiernych ilościach, mogą wywołać wiele niebezpiecznych zmian w organizmie, a nawet prowadzić do uszkodzenia organów wewnętrznych. Ponadto mogą wywołać takie problemy jak bezsenność, biegunka, wymioty, zatrucie, podwyższenie ciśnienia, stany depresyjne i zaburzenia pracy serca. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dlatego też stosowanie tabletek odchudzających nie może byś sprawą, do której podchodzi się lekko, bez wcześniejszego jej przemyślenia.