W diagnostyce chorób serca jednym z powszechnie wykonywanych badań jest badanie z wykorzystaniem holtera ciśnieniowego. Przy wykonywaniu badania wykorzystywany jest specjalne urządzenie, które pozwala na stałe monitorowanie ciśnienia u pacjenta. Automatyczne rejestrowanie ciśnienia tętniczego krwi u pacjenta najczęściej realizowane jest przez dwadzieścia cztery godziny.
Nie leczone schorzenia serca mogą prowadzić do śmierci. Choroby serca oraz naczyniowe są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci u osób w średnim oraz starszym wieku. Bardzo ważna jest z tego powodu diagnostyka chorób serca, która pozwala na wczesne wykrycie choroby oraz podejmowanie odpowiedniego leczenia. Jednym z badań realizowanych powszechnie w diagnostyce problemów z sercem jest holter ciśnieniowy. Wykonanie badania pozwala rozpoznać występowanie nadciśnienia. Dodatkowo badanie może być wykorzystane również w celu monitorowania efektów leczenia konkretnych schorzeń serca. Holter może być zastosowany, także przy diagnozowaniu występowania zaburzeń ciśnienia tętniczego. Monitorowanie ciśnienia z wykorzystaniem holtera ciśnieniowego pozwala wykrywać wahania ciśnienia, jak też nadmierne spadki ciśnienia.
Skuteczność badania
Badanie ciśnienia z wykorzystaniem holtera ciśnieniowego pozwala ograniczyć wpływ stresu na pojedyncze pomiary ciśnienia wykonywane u lekarza. Zamontowanie urządzenia u pacjenta na dwadzieścia cztery godziny pozwala monitorować ciśnienie podczas różnych aktywności w ciągu dnia. W ten sposób można uzyskać bardzo dokładne pomiary ciśnienia, które pozwalają wykryć wiele schorzeń związanych z wahaniami ciśnienia czy nadmiernymi spadkami ciśnienia.
Wykorzystanie badania holterem ciśnieniowym jest wskazane między innymi przy diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego, diagnozowania niedociśnienia. Pozwala to wykryć nagłe, nienaturalne zmiany ciśnienia, które mogą być powodem dolegliwości u pacjentów.
Przebieg badania
Przy badaniu z wykorzystaniem holtera ciśnieniowego wykorzystywane jest specjalne urządzenie w postaci mankietu oraz aparatu, który przyczepiany jest do pasa pacjenta. Podczas badania aparat zajmuje się rejestrowaniem automatycznych pomiarów. Regularne pomiary ciśnienia najczęściej realizowane są przez urządzenie, co piętnaście minut. Oczywiście regularność pomiarów jest ustalana przez lekarza dla konkretnego pacjenta. Pomiar ciśnienia polega na wypełnieniu się powietrzem mankietu holtera. Realizowane przy pomocy holtera pomiary nie różnią się od standardowego badania ciśnienia przy użyciu urządzeń do pomiaru ciśnienia.
Najczęściej holter ciśnieniowy jest wykorzystywany do realizowania badania przez dwadzieścia cztery godziny. Następnie pacjent udaje się ponownie do lekarza, gdzie pomiary zarejestrowane przez holtera są zgrywane do komputera. Wyniki uzyskane przez holter są następnie poddawane analizie przez kardiologa. Czas opracowania wyników przez kardiologa może obejmować nawet trzy tygodnie, ale czas analizy danych zależy od ilości danych zebranych za pomocą holtera ciśnieniowego.