W dzisiejszych czasach, hydraulicy inwestują w coraz to lepszy sprzęt – stosowany zarówno do napraw czy renowacji, ale także i do montażu instalacji kanalizacyjnej. W takiej instalacji kluczową rolę grają rury, od których tak naprawdę zależy to, czy instalacja będzie działać w prawidłowy sposób. Na rynku dostępnych jest wiele rur, wykonywanych z różnych materiałów. Ciężko jest więc stwierdzić, które z nich będą odpowiednie oraz które powinniśmy zakupić do naszej instalacji kanalizacyjnej. Poznaj rodzaje rur!
Tworzywa sztuczne
Dużą popularnością cieszą się rury z tworzywa sztucznego. Naprawa rur kanalizacyjnych, a także renowacja rur w ich przypadku jest bardzo prosta. Najpopularniejszym tworzywem sztucznym z jakiego tworzy się rury kanalizacyjnej jest PVC, ale także GRE i PP. Rury z PVC cechują się przede wszystkim odpornością na niszczące działanie ścieków bytowo-gospodarczych, nawet wtedy, gdy zawierają one znaczne ilości chemikaliów. Jeśli chcemy, aby nasza instalacja kanalizacyjna służyła nam przez wiele lat – rury PVC zdecydowanie są jednym z lepszych rozwiązań. Jak wiadomo, elementy z tego tworzywa bardzo łatwo się kształtuje, dlatego też bez problemu można łączyć rury różnego rodzaju złączkami. W przypadku takiego tworzywa bardzo duże znaczenie ma jednak montaż instalacji – musi podjąć się go osoba, która zrobi to precyzyjnie i dokładnie, stosując się do wszelkich zaleceń producenta.
Żeliwo
Rury żeliwne znane są nam od lat. To właśnie one stosowane były lata temu. Sprawdzały się naprawdę dobrze – wymiana rur w tamtejszych czasach była rzadkością. Niestety aktualnie rury żeliwne nie są już tak często wykorzystywane, najczęściej stosuje się je do wykonania przewodów odpływowych. Żeliwo ma wiele zalet – nie pali się, nie jest toksyczne, wytrzymuje naprawdę wysokie temperatury i dobrze tłumi odgłosy powstające podczas ich przepływu w rurach. Wiele osób mogłoby uznać, że są teraz lepsze i nowsze rozwiązania, jednak prawda jest taka, że rury żeliwne wcale nie odstają od tych, które są wykonane np. z tworzyw sztucznych! Główną wadą żeliwa jest fakt, iż jest ono ciężkie i kruche. Posiada jednak szereg zalet, które niektórych do siebie przekonują. Z żeliwa można robić instalacje wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Nowoczesne rury i kształtki z tego materiału można łączyć bezkielichowo obejmami wykonanymi ze sali chromowo-niklowej z uszczelkami z tworzywa kauczukowego. W tym przypadku również duże znaczenie ma prawidłowy montaż instalacji – to właśnie od niego wszystko się zaczyna i wiele zależy!
Beton
Rury kanalizacyjne betonowe znajdziemy przede wszystkim w przewodach odpływowych wewnętrznych i zewnętrznych, jeśli grunt i woda nie mają właściwości korozyjnych. Naprawa rur czy też renowacja rur kanalizacyjnych w przypadku betonu rzadko się zdarza. Niestety są one mało wytrzymałe na ścieranie i zgniatanie, ale za to odporne na zmiany temperatury i środki chemiczne. Są przede wszystkim krótkie, ale jak można się domyślić – także i ciężkie.