Przez bardzo długi czas, w zastosowaniu domowym zdecydowanie przeważały telewizory. Projektory uznawano bowiem za ciężkie i drogie sprzęty, które nie gwarantowały obrazu o zadowalającej jakości. Dziś, wygląda to już nieco inaczej, gdyż sporo osób posiada projektor, a niektórzy zarówno telewizor, jak i projektor.
Czy projektor sprawdzi się w domowych warunkach?
Często zastanawiamy się, czy lepiej postawić na klasyczne rozwiązanie, czyli telewizor, czy może jednak warto wybrać projektor multimedialny. Warto wiedzieć przy tym, że nawet posiadając najlepszy projektor, ten nie będzie w stanie w zupełności zastąpić nam telewizora. Bardzo często i nie bez powodu mówi się bowiem o projektorach do kina domowego. Chcąc utrzymać wysoką jasność obrazu, jego nasycenie i kontrast, konieczne będzie prawidłowe ograniczenie oświetlenia – nawet jeśli posiadamy wysokiej klasy projektor. Jeśli jednak planujemy zakup projektora tylko po to, aby oglądać kanały informacyjne, warto zrezygnować już na tym etapie.
Rzutnik sprawdzi się w wypadku osób, które interesuje oglądanie filmów oraz seriali. Z kolei telewizor jest urządzeniem, które sprawdzi się w wypadku codziennego oglądania telewizyjnych stacji, informacyjnych, czy też rozrywkowych programów.
Popularność projektorów stale rośnie, a to z uwagi na to, że nowe modele gwarantują coraz to lepszą jakość obrazu, ale i większe techniczne możliwości. Serwisy typu VOD nieustannie zyskują na znaczeniu, a przy tym także oglądanie seriali i filmów, poza ofertą telewizyjnych stacji. Wszystko to sprawia, że spora część osób woli tego typu materiały wyświetlać za pomocą projektora na dużym ekranie.
Czy to prawda, że projektor jest urządzeniem o małej wytrzymałości?
Niejednokrotnie natrafimy na informacje, że nie warto kupować projektorów szczególnie z uwagi na to, że lampa zamontowana w tym urządzeniu prezentuje sobą bardzo krótką żywotność. Warto jednak wiedzieć, że aktualnie na rynku zdecydowanie najpopularniejsze są projektory LED, a ich wytrzymałość jest równie wytrzymała, jak w wypadku wysokiej klasy telewizorów.
Projektory multimedialne, a ich cena
W zależności od miejsca montażu projektora, ten powinien gwarantować nam wyraźny obraz na odpowiednio dużej powierzchni. Zaleca się zatem wybór urządzeń o krótkiej ogniskowej, gdyż to umożliwi nam uzyskanie takiego efektu. Krótsza ogniskowa pozwala na ustawienie projektora bliżej ekranu, co z kolei zapewnia nam lepszą jakość obrazu oraz komfort.
Najlepsze do domowego użytku będą projektory o ultra-krótkiej ogniskowej, czyli Ultra Short-Throw. To właśnie ich przykład najlepiej przedstawia różnicę w cenie, pomiędzy telewizorami, a projektorami. Otóż telewizor, które przekątna wynosi 80 cali, może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, z kolei projektor umożliwiający wyświetlanie takiego obrazu, wyniesie nas kilka tysięcy złotych, a zatem różnica jest spora. Za pomocą projektorów UST, możliwe jest także zorganizowanie swojego własnego kina plenerowego. Są to urządzenia przenośne, które ustawia się blisko ekranu, a najczęściej ich parametry są na tyle dobre, że oglądanie filmów we własnym ogrodzie nie będzie problemem.
Oczywiście możemy już za 500 złotych kupić niskiej klasy projektor do warunków domowych, natomiast ciężko oczekiwać wówczas wysokiej jakości obrazu. Co więcej, w większości przypadku konieczne jest wówczas ustawienie projektora nawet kilka metrów od ekranu, a nie zawsze będzie to możliwe.
Na co zwrócić uwagę wybierając projektor do kina domowego?
Decydując się na zakup rzutnika, najważniejszym aspektem nie powinna być dla nas jego cena, a przede wszystkim wszystko to, co za tę kwotę uda się nam uzyskać. Urządzenia te będą różnić się od siebie zarówno możliwościami, jak i innymi kwestiami. Podejmując ostateczną decyzję, warto wziąć pod uwagę praktyczne czynniki, takie jak np. rozdzielczość, żywotność, łączność bezprzewodowa, wsparcie technologii 3D lub jej brak, a także jak prezentuje się głośność pracy urządzenia.