Bardzo długi proces obróbki napotyka każde ziarenko kawy, które zamienia się w później w napój, którym rozkoszujemy się o poranku. Konieczne jest zatem odpowiednia uprawa kawowca, a także wypalenie ziaren w palarni kawy, co okazuje się jednym z ważniejszych etapów. Co zatem dzieje się z ziarnami na każdym z etapów i co sprawia, że wygląda, smakuje i wyglądają one właśnie w ten sposób?

Uzyskiwanie ziaren z owoców kawowca

Kawą jaką znamy z życia codziennego to już finalny produkt, kiedy ten opuszcza palarnie kawy po odpowiednim wypaleniu ziaren. Kawowiec jest rośliną wielu odmian, a jedynie z dwóch uzyskuje się ziarna, które sprzedaje się jako kawę. Jest to arabica oraz robusta. Doskonale rosną one w okolicach strefy równikowej, chociaż powinny dobrze rosnąć i w bardziej zróżnicowanych warunkach. Istnieje zatem sporo krajów na świecie, które znane są z dobrej kawy.

Dla kawowca, najlepsze warunki to duża wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura. Arabica uwielbia wręcz tropikalne warunki oraz tereny górzysty, które mogą sięgać nawet dwóch tysięcy metrów. Robusta lubuje się w temperaturach jeszcze wyższych, jednak lepiej czuje się na terenach równinnych. Jest to dodatkowo odmiana kawowca, która świetnie radzi sobie z różnymi chorobami i szkodnikami. Arabica i robusta najczęściej uprawiana jest w Etiopii, Indiach, Wietnamie, Brazylii, Wietnamie oraz na Madagaskarze.

Wydobycie oraz obróbka ziaren pochodzących z owoców kawowca

Plantacja kawowca to miejsce, gdzie zaczyna się przygoda ziaren, które trafiają na końcu do naszych dystrybutorów kawy. Są one wydobywane z dojrzałych owoców kawowca. Jako, że proces ich dojrzewania jest dość nierównomierny, plantatorzy preferują ręczną metodę zbiorów. Na ogromnych plantacjach stosuje się już zbiory maszynowe. Kiedy już ten etap się zakończy, z owoców wyłuskać należy ziarna, po czym te suszone są na słońcu, wykorzystując jedną z dwóch metod – mokrą lub suchą.

Morka metoda, (jak wskazuje sama nazwa) zakłada użycie wody do podmycia skórki i miąższu, do momentu uzyskania samych ziaren. Sucha metoda wykonuje to maszynowo. W jedynym i drugim przypadku, konieczne jest jeszcze precyzyjnie sprawdzenie jakości i selekcja ziaren. Po tym procesie, ziarna mogą trafić do palarni kawy.

Palarnie kawy – w jaki sposób zajmują się ziarnami?

Kiedy ziarna trafią do palarni kawy, oznacza to, że to już ostatni etap zanim te będą mogły trafić do sprzedaży. Taka kawa prosto z palarni z pewnością smakuje najlepiej, dlatego te działają na terenie krajów, gdzie prowadzona będzie ich sprzedaż.

Za pomocą specjalistycznych pieców, profesjonalni roasterzy wypalają ziarna, przy użyciu odpowiednich parametrów i ustawień. Wszystko po to, aby uzyskać odmienne smaki kawy i by możliwe było parzenie różnego typu napojów kawowych w wielu znanych konfiguracjach.

By admin