W naszym kraju ciągle rośnie popularność wynajmu długoterminowego i mimo tego, że nie jest to nowe rozwiązanie, dopiero od niedawna zaczęło sięgać po niego coraz więcej osób. Może się to bowiem okazać interesującą alternatywą np. dla leasingu, a w wielu przypadkach nawet dla kredytu i zakupu za gotówkę. Nie wszyscy są jednak przekonani co do tego, że będzie to dla nich korzystna opcja. Zanim podpiszemy umowę, warto dowiedzieć się więcej o tej opcji finansowania.
Co powinniśmy wiedzieć o wynajmie długoterminowym?
Wynajem długoterminowy samochodów można zdefiniować w bardzo prosty sposób. Firma daje nam dostęp do auta, a my opłacamy regularnie czynsz, którego wysokość regulują warunku umowy. Pamiętajmy, że stawiając na wynajem długoterminowy Volvo to jedna ciekawych możliwości, jakie się przed nami wówczas otwierają. Mimo tego, że wiele osób uważa, że leasing i wynajem długoterminowy to jest to samo, istnieją jednak między nimi pewne różnice. Leasing z pewnością to nie jest opcja, która zapewnia klientowi pełen pakiet dodatkowych usług, które mogłyby zredukować nasze koszty, gdyż obowiązkiem staje się wyłącznie tankowanie pojazdu. Ponadto, w wypadku wynajmu długoterminowego, nie ma konieczności uiszczenia wpłaty własnej, a większość formalności bierze na siebie wypożyczalnia.
Istnieje tutaj jednak pewien minus, który dotyczy zasad wykupu auta na koniec umowy, ponieważ warunki tej opcji mogą być dość niekorzystne. O wiele bardziej opłaca się tego dokonać w wypadku leasingu, gdyż czekają na nas wówczas preferencyjne warunki.
Najem długoterminowy, czyli opcja dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych
Mimo tego, że najem długoterminowy często określa się jako opcja jedynie dla firm, tak naprawdę z powodzeniem mogą z niej skorzystać także osoby prywatne. Przedsiębiorcy stabilizuje sobie tym swoje koszty, a firma finansująca załatwia formalności. Klient indywidualny będzie mógł skorzystać z oferty bez żadnych trudności, nawet w wypadku zdolności kredytowej, czy też wystarczającej ilości gotówki.
Klienci najbardziej cenią sobie fakt, że wydatki na ten cel zawsze utrzymują się na jednakowym poziomie i to przez cały okres obowiązywania umowy. Wysokość kosztów zależy od tego, na jak długo zwiążemy się umową oraz od tego, jaki model auta będzie naszym wyborem.
Chociaż zalet jest naprawdę sporo, musimy też liczyć się ryzykiem pojawienia się pewnych ograniczeń. Często będzie to bowiem maksymalny przebieg w skali roku bądź miesiąca. Jeżeli limit zostanie przez nas przekroczony, za każdy dodatkowy kilometr będziemy musieli dopłacić. Pamiętajmy zatem o tym, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, a także by wyjątkowo dbać o samochód. Wszelkie niedopatrzenia z naszej strony, to pretekst dla wypożyczalni, aby obarczyć nas dodatkowymi kosztami.