Jeszcze nie tak dawno, to telewizor był nieodłącznym elementem naszych domów. Projektor, nie dość, że był bardzo ciężki to jeszcze bardzo drogi. Poza tym, uzyskanie zadowalającej jakości obrazu było prawie niemożliwe. Obecnie, duża część społeczeństwa wybrałaby jednak projektor, lub też zakup zarówno telewizora, jak i telewizora.
Telewizory oraz projektory to jeden ze współczesnych problemów, gdyż wybór między nimi nie jest aż tak oczywisty. Należy jednak pamiętać, że nawet stawiając na najlepszy model projektora, ten nie będzie mógł być konkurencją dla niektórych funkcji telewizora. Jako, że mówimy tutaj o wyborze projektora dla naszego kina domowego, konieczne jest zatem uzyskanie odpowiednio wysokiej jasności, kontrastu oraz nasycenia, dlatego musimy ograniczyć oświetlenie tak bardzo, jak tylko się da. Wyjątkiem nie będą nawet projektory z najwyższej półki.
Projektor, czy telewizor?
Multimedialne projektory zyskują na popularności, a bierze się to stąd, że te zaczynają być konkurencyjne, jeżeli chodzi o jakość obrazu i możliwości. Dodatkowo, nieco zmieniło się nasze podejście do korzystania z abonamentów telewizyjnych. Łatwo dostrzec, że dzisiaj serwisy VOD, zaczynają przodować na rynku, a dodatkowo częściej oglądamy filmy i seriale, poza ofertą stacji telewizyjnych. To coś, co na pewno wspiera wybór projektorów, zamiast telewizorów.
Niska wytrzymałość projektorów – prawda czy mit?
Niekiedy natkniemy się na różne poradniki oraz artykułu, które informują nas o niskiej wytrzymałości lamp w projektora, dlatego odradza się ich kupna. Pamiętajmy jednak o tym, że na rynku widnieje wiele projektorów LED, a te są o wiele bardziej wytrzymałe, nawet od wysokiej klasy, drogich telewizorów.
Idealny projektor do filmów – czy będzie to kosztowny zakup?
Sporo zależy od tego, gdzie zamontujemy projektor, jednak ten zawsze powinien być w stanie zaoferować nam odpowiednio wyraźny obraz na dużej powierzchni. Warto wybierać te modele, które posiadają krótką ogniskową. Daje nam ona szanse, aby projektor mógł być ustawiony jak najbliżej ekranu, a to przekłada się tak samo na komfort, jak i na jakość wyświetlanego obrazu.
Na własny użytek, najlepiej zakupić projekt z ultra-krótką ogniskową, czyli z technologią Ultra Short-Throw. Wówczas, dowiemy się skąd bierze się różnica w cenie, między telewizorami a projektorami. Aby kupić telewizor, którego przekątna to 80” należy przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych! Wystarczy jednak kilka tysięcy, a uda się nam nabyć projektor, który zapewnia użytkownikowi właśnie taką wielkość obrazu. Różnica w cenie jest zatem bardzo widoczna.
Za pomocą projektorów UST, możemy pozwolić sobie nawet na organizację małego kina plenerowego. Dzięki temu, że są one przenośne, z łatwością ustawimy je blisko ekranu, a dodatkowo posiadają całkiem dobre parametry. Zyskujemy wygodę, która podczas oglądania filmów w ogrodzie będzie zauważalna. Nie ma wątpliwości, że do naszego kina domowego z łatwością zakupimy projektor posiadając budżet w granicach 500 złotych, jednak nie oczekujmy od takiego sprzętu najwyższej jakości obrazu. Dodatkowo, urządzenia w takiej cenie należy ustawić dość daleko od samego ekranu (czasami będzie to aż kilka metrów). Z uwagi na to, nie okaże się to być wygodnym rozwiązaniem, ani też na pewno estetycznym.