Nasze codzienne czynności są często dość złożone, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet nieświadomie korzystamy z kabli HDMI. Bardzo szeroka gama sprzętów RTV, bez tej technologii nie jest w stanie odpowiednio pracować. Wysokiej jakości kabel HDMI, może bezpośrednio wpływać na przynajmniej kilka aspektów. Niestety, nie zawsze zastanawiamy się nad tym, z jakiego typu przewodu przychodzi nam korzystać.
Technologia HDMI i najważniejsze sprawy z nią związane…
Mimo tego, że fizycznym odzwierciedleniem technologii jest sam kabel HDMI, warto poświęcić chwilę również samej myśli technologicznej. Otóż skrót ten rozumie się jako – High Definition Multimedia Interface, czyli interfejs multimedialny, za pomocą którego, możemy dokonywać transmisji wideo w wysokiej jakości.
Kable HDMI nie służą jedynie do transmisji samego obrazu, ale również dźwięku wielokanałowego. Technologia ta nie jest niczym nowym i swój rozwój rozpoczęła już w roku 2000. Istnieje sporo zastosowań złączy HDMI, gdyż ogromna liczba urządzeń RTV jest już w nie zaopatrzona. Są to chociażby konsole do gier, projektory, monitory, a także konsole do gier.
Dostępne są specjalne rozdzielacze HDMI, które zaopatrzone są w złącze HDMI, ale też inne po drugiej stronie przewodu. Daje to nam okazję, aby do jednego urządzenia, podłączyć kilka innych. Jest to świetna opcja dla tych, którzy narzekają na zbyt małą liczbę wejść HDMI w swoich sprzętach.
O czym pamiętać wybierając kabel HDMI?
Okazuje się, że to standard kabla HDMI jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Jako, że rozwój tej technologii trwa już kilkanaście lat, podczas tego okresu światło dzienne ujrzało kilka generacji tego interfejsu, która za każdym razem zyskuje lepsze parametry dotyczące przesyłu. HDMI 2.0 – obecnie najpopularniejszy standard, pojawił się już w 2013 roku, a jego możliwości pozwalają na obsługę jakości Ultra HD. W roku 2015 premierę miało miejsce HDMI 2.0a, a już rok później HDMI 2.0b, które to umożliwiają obsługę HDR.
Bardzo ważne jest to, jak długi przewód wybierzemy. Koniecznie sprawdźmy, jaka odległość dzieli obydwa sprzęty, które zamierzamy połączyć za pomocą HDMI. Istnieje jedna prosta zasada – lepiej kupić nieco za długi, niż za krótki. Co więcej, maksymalna długość kabla HDMI nie może przekroczyć 15 metrów.
Nie mniej ważne jest to, jaką jakość prezentuje przewód. Warto wybierać te z pozłacanymi wtyczkami, gdyż mamy wówczas gwarancję, że wszystko będzie działać stabilnie, a parametry przesyłu będą lepsze. Najbardziej ceni się te kable, które wykonano z beztlenowej miedzi, a także te z mieszanki stali oraz miedzi. Przewody za kilkanaście złotych, które spotykamy w marketach na promocji, prawie zawsze produkuje się z mieszanki aluminium z miedzią i nie są one dedykowane intensywnej eksploatacji. Kiedy jednak nie planujemy często odłączać i podłączać kabla, ani też narażać go na uszkodzenia, inwestycja w najdroższy przewód HDMI nie jest opłacalna.