Rozwój technologii sprawił, że dziś możemy wejść w posiadanie sprzętów elektrycznych, które są bardzo zaawansowane, a nowoczesne projektory obsługują już nawet jakość 4K. Być może zadowala na już Full HD, a będzie to o wiele tańsze wyjście niż podczas zakupu telewizora. Kiedy stoimy przed wyborem rzutnika multimedialnego, konieczne jest także podjęcie decyzji w sprawie jego ustawienia. Okazuje się to być kluczową kwestią, pod względem osiągnięcia obrazu najwyższej jakości.
Nie istotne, czy w naszym domu ma znaleźć się projektor Sony czy też jakikolwiek inny, bardzo istotny jest montaż tego urządzenia w odpowiednim miejscu. Chociaż konfiguracji jest dość sporo, na pewno można wyróżnić dwie główne, a będzie to sufit oraz stojak. Sposób, który wybierzemy będzie miał bezpośredni wpływ na prawidłowe działanie naszego sprzętu. Nasz wybór powinien być uzależniony on tego, jak często projektor jest przez nas użytkowany. Otóż może być on przez nas codziennie uruchamiany, ale bywa również, że korzystamy z niego tylko podczas specjalnych okazji.
Projektor na suficie? W jakich okolicznościach będzie to najlepsze rozwiązanie?
Stałe umieszczenie projektora w naszym salonie lub innym pomieszczeniu, powinno determinować jego montaż pod sufitem. Jest to bowiem rozwiązanie, które nie będzie wpływało na utrudnienie codziennego funkcjonowania dla domowników. Jest możliwość wysokiego rzutowania obrazu, a to gwarancja, że oglądający nie będą zasłaniać obrazu głowami. Oczywiście nie jest tak, że to opcja niegenerująca jakichkolwiek problemów. Jesteśmy bowiem zobowiązani do precyzyjnego zaplanowania umieszczenia projektora, gdyż w dalszej perspektywie może to utrudnić wykonanie remontu. Problem może stanowić również sufitowe oświetlenie, gdyż nisko zwisający żyrandol może uniemożliwić ustawienie. Warto, aby przy projektorze było obecne gniazdko elektryczne, ponieważ sprzęt wymaga źródła prądu, a wykorzystanie przedłużacza zawsze negatywnie wpływa na estetykę i jest dość niewygodne. Warto przemyśleć też sposób, w jaki będziemy dostarczać obraz. Niestety, tańsze modele nie są zaopatrzone w bezprzewodową łączność, zatem będziemy zmuszeni do zastosowania kabla HDMI bądź też przewodu sieciowego. Rynek odpowiedział jednak na tę potrzebę, oferując urządzenie, które pozwoli projektorowi na obsługę modułu Wi-Fi po podłączeniu.
Projektor ustawiony na stojaku – kiedy postawić na tę alternatywę?
Mając pewność, że tylko specjalne okazje zmuszą nas do uruchomienia projektora, rozwiązaniem będzie kupno stojaka na wysięgniku. To co zyskamy, to odpowiednia wysokość i miejsce ustawienia sprzętu. Chociaż może on stanąć przed widzami, będzie to przyczyną dwóch utrudnień. W projektorach często głośny bywa system chłodzenia, zatem może on zakłócać słyszalność dźwięku. Dodatkowo, wielkość obrazu może ulec zmniejszeniu. Jak wiadomo, 40” to nie jest już standard nawet w przypadku telewizorów, które mogą mieć nawet 80”. Klienci sięgają po telewizory ponad 50”, zatem w takim wypadku projektor przestanie spełniać swoją funkcję, dostarczania wyjątkowo dużego obrazu.