Obecnie mamy do czynienia z bardzo prężnym rozwojem nowych technologii, a dowodzi temu chociażby fakt, że nowe modele projektorów gwarantują jakość 4K. Jeżeli nawet jakość Full HD jest dla nas zadowalająca, okaże się to tańsze rozwiązanie, od zakupu telewizora. Jeśli przyszedł czas na zakup rzutnika multimedialnego, jesteśmy zobowiązani do wyboru sposobu oraz narzędzi, które pozwolą nam na jego odpowiednie ustawienie. Jest to bardzo ważny element, który wpływa na jakość uzyskiwanego obrazu.

Bez względu na to, czy sięgamy po projektor Sony, czy całkiem inny model, niezwykle ważne będzie prawidłowe ustawienie. Istnieje mnóstwo możliwości, jednak wyróżnia się dwie główne metody montażu projektorów – mamy do wyboru sufit oraz stojak. Pamiętajmy, że w zależności jaką opcję wybierzemy, otrzymamy pewne korzyści lub spotkamy się z ewentualnymi problemami. Wybór konkretnego wyjścia, powinien być uwarunkowany częstotliwością użytkowania naszego projektora. Bywa, że jest to sprzęt, który włączamy codziennie, nawet po kilka razy, ale zdarza się też, że rzutnik służy nam jedynie podczas specjalnych okazji.

Sufit jako miejsce montażu projektora

Kiedy pragniemy, aby projektor był stałym elementem naszego salonu, warto zdecydować się na zamontowanie go zaraz pod sufitem. Będzie to gwarancja tego, że codzienne funkcjonowanie domowników nie zostanie zakłócone. Obraz może być rzutowany z bardzo wysokiej pozycji, a dzięki temu oglądający nie będą zasłaniać go swoimi głowami. Chociaż wydaje się to doskonałym rozwiązaniem, posiada ono swoje wady. Na pewno musimy dobrze zaplanować miejsce montażu, gdyż w przyszłości możemy napotkać pewne problemy podczas remontu. Sufitowe oświetlenie również może generować utrudnienia w ustawieniu projektora. Najlepiej jeśli nieopodal znajduje się gniazdko elektryczne, gdyż wykorzystanie przedłużacza to nie dość, że opcja dość niewygodna, to jeszcze nieestetyczna. Nie zapominajmy o metodzie dostarczenia obrazu. Tańsze modele często nie będą posiadać łączności bezprzewodowej, dlatego koniecznością może stać się wykorzystanie kabla HDMI lub też sieciowego przewodu. To jednak nie oznacza, że nie ma wyjścia z tej sytuacji. Możemy użyć urządzenia, które po podłączeniu do projektora, obdarzy go możliwością obsługi modułu Wi-Fi.

Kiedy powinniśmy ustawić nasz projektor na stojaku?

Jeżeli będziemy tylko raz na jakiś czas korzystać z usług projektora, nie ma konieczności umieszczania go na stałe, wystarczy stojak na wysięgniku. Mamy wówczas szansę ustawić go w dowolnym miejscu i na odpowiedniej wysokości. Mimo tego, że możemy też ustawić go zaraz przed widzami, często spowoduje to dwa zwykle występujące problemy. Utrudnienie dla odbioru dźwięku, może stanowić chociażby bardzo głośny system chłodzenia projektora. Co więcej, prawdopodobnie utracimy pożądaną wielkość obrazu. Klasyczne 40” nie jest standardem nawet w wypadku telewizorów, a od projektorów wymagamy przecież ogromnego obrazu, nawet takiego ponad przekątnej 80”. Jeśli to się nie uda, rzutnik po prostu nie spełni jednej ze swoich głównych funkcji.

By admin