Poprawnie zamontowana instalacja pozwala nam uniknąć naprawy rur, renowacji kanalizacji czy uszczelniania rur, które z czasem mogą ulec uszkodzeniom. Warto dowiedzieć się więcej o poszczególnych elementach instalacji kanalizacyjnej, oraz o tym, jak zainstalować je w sposób, który nie będzie powodował problemów w przyszłości. Wiedza ta może się też przydać w momencie, w którym już jakiś element ulegnie uszkodzeniu, ponieważ będziemy w stanie ocenić skalę problemu i wyjaśnić hydraulikowi co się wydarzyło, jeszcze przed jego przybyciem.
Z jakich materiałów wykonuje się instalację kanalizacyjną?
Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest PVC, czyli z specjalnego materiału plastikopochodnego. Są to materiały bardzo sztywne i odporne na chemiczne związki, które mogą przepływać przez rury kanalizacyjne. Nie radzą sobie jednak dobrze z wysoką temperaturą, trzeba więc o tym pamiętać i poinformować osoby zajmujące się montażem instalacji o tym, że w danym miejscu będzie stale przepływać ciepła woda, czy innego rodzaju ciecz. W takim przypadku jedynym wyjściem będzie wykorzystanie rur z żeliwa.Renowacja rur tego typu jest również nieco trudniejsza, ponieważ czasem konieczne jest wycięcie uszkodzonego elementu, aby móc przeprowadzić naprawę rur kanalizacyjnych. EPDM to materiał, z którego wykonywane są specjalne złączki, a konkretnie uszczelki. Służą one do tworzenia stabilnego i szczelnego połączenia pomiędzy jednymi przewodami, a kolejnymi elementami kanalizacji takimi jak piony czy po prostu rury. Żeliwo jest wykorzystywane przy temperaturze przekraczającej 90 stopni, choć są od tego wyjątki. Rury wykonane z PVC, a konkretnie te o grubszych ściankach, są w stanie przetrzymać temperatury rzędu 90 stopni, pod warunkiem że ścieki nie przepływają jednym ciągiem przez okres dłuższy niż 60 sekund. Jeśli jednak czas ten jest przekroczony, jednak nieznacznie, można skorzystać również z coraz bardziej popularnych rur polipropylenowych, oznaczonych PP. Szczególną uwagę odnośnie doboru materiału trzeba poświecić w przypadku poszukiwania rur do połączenia urządzeń takich jak pralka czy zmywarka, oraz urządzeń sanitarnych typu zlew kuchenny, czy umywalka znajdująca się w łazience.
Pozostałe elementy instalacji kanalizacyjnej
Z pozostałych elementów możemy wyróżnić jeszcze piony kanalizacyjne, przykanaliki czy rynny. Rynny służą rzecz jasna do ratowania dachu budynku od przemoczenia, dlatego też biegną one wzdłuż krawędzi dachów i zbierają wodę deszczową spływającą z dachu. Rynny są również wykonywane z tworzyw sztucznych, rzadziej z blachy czy różnego rodzaju metali. Piony kanalizacyjne są największym elementem kanalizacji, to właśnie do niego doprowadzone są przewody od wszystkich urządzeń podłączonych w mieszkaniu.