Każde rozwiązanie ma pewne wady i zalety, niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że leasing jest obecnie jednym z lepszym rozwiązań, jeśli chodzi o pozyskiwanie samochodów firmowych bez dużego wkładu własnego. Na czym to polega oraz czy to naprawdę się opłaca?
Leasing operacyjny – czemu warto rozważyć taką opcję?
Warto zacząć od tego, że są dwa rodzaje leasingu, pierwszy z nich to finansowy, drugi operacyjny i właśnie ten drugi cieszy się obecnie największą popularnością. Dlaczego? Bo jest to opcja korzystna finansowo, raty leasingowe można wrzucić w koszty prowadzenia biznesu, tak więc koniec końców nasze wydatki są mniejsze, a później możemy uzyskać pojazd po dużo niższej cenie, niż rynkowa. Oczywiście na tym nie koniec, przekonują także bardzo proste zasady udzielania leasingu – może go utrzymać, nawet początkujący przedsiębiorca, nie jest wymagany duży staż działalności. Wymagania dotyczące kondycji finansowej firmy są minimalne, ponieważ przez cały czas spłacania rat pojazd należy do firmy leasingowej, po tym okresie ewentualnie możemy dokonać wykup samochodu, zazwyczaj w dobrej cenie. Elastyczność firmy leasingowych jest duża pod tym względem, co więcej taka forma finansowania nie obciąża historii kredytowej, tak więc spokojnie można starać się na przykład o kredyt bankowy na rozwój firmy czy inne potrzeby. Dużą zaletą jest oczywiście także to, że w tym wypadku możemy korzystać z nowego, bezawaryjnego samochodu, na przykład volvo leasing to dobra opcja. Marka Volvo od wielu lat cieszy się bardzo dużą popularnością, samochody tego producenta są bardzo chętnie kupowanie i brane w ramach leasingu, gdyż są niezawodne, a jednocześnie prezentują się bardzo efektownie.
Oczywiście decydując się na taką opcję, nie musimy ograniczać się wyłącznie do samochodów volvo w leasingu, bo możliwości jest dużo więcej. Bardzo chętnie wybierane są na przykład auta typu renault, toyota, dacia, z wyższej półki cenowej na uwagę na pewno zasługuje mercedes i audi. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele i warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Ponieważ podstawową zaletą volvo leasingu jest pozytywny aspekt podatkowy to warto rozważyć zakup droższego pojazdu, gdyż to się opłaca. Dzięki temu możemy zyskać samochód w dobrej cenie, czasami nawet o 50% tańszy, niż wynosi jego cena rynkowa.
Jakie są wady leasingu?
Żadne rozwiązanie nie jest wolne od wad, tak samo sytuacja wygląda z braniem leasingu. Po pierwsze trzeba pogodzić się z tym, że dopóki nie spłacimy wszystkich rat leasingowych i nie wykupimy samochodu leasingowanego, to nie będzie on naszą własnością. Kolejną wadą jest brak możliwości ustanowienia zabezpieczenia na przedmiocie leasingu, nie można oddać samochodu do używania osobom trzecim, chyba, że to zgłosimy i dokonamy odpowiedniej opłaty. Mogą dosięgnąć nas też różnego rodzaju kary finansowe, jeśli z jakichś powodów na przykład nie wywiążemy się z terminów spłaty rat.