Czy frankowicze mogą liczyć na realną pomoc ze strony państwa lub jakiś organizacji? Jak obecnie wygląda ich sytuacja? Czy Odfrankowienie kredytu, spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy to opcje w ogóle realne? I w końcu, do kogo zgłosić się o pomoc, jeżeli chcemy podjąć walkę o lepszą przyszłość? Zapraszamy do poniższego artykułu!
Skąd nadchodzi pomoc dla frankowiczów?
Pomoc dla frankowiczów miała nadejść przede wszystkim od państwa. Frankowicze długo czekali na ustawę frankową. Rozwiązania rządowe, które pojawiały się przez ostatnie lata, w ogóle nie rozwiązywały jednak realnych problemów frankowiczów, a ich frustracja związana ze świadomością, że zostali oszukani przez banki i pozostawieni sami sobie wzrastała. Pomoc dla frankowiczów jednak nadeszła ze strony kancelarii prawnych. Oczywiście, nie każda kancelaria podejmie się walki z tak dużą instytucja jaką jest bank, jednak wielu prawników posiada takie doświadczenie i bardzo chętnie prowadzi sprawy frankowiczów doprowadzając do bardzo korzystnych rozstrzygnięć.
Na co mogą liczyć frankowicze?
Są różnorodne możliwości zakończenia sprawy w sądzie. Oczywiście jedną z nich jest przegrana i z taka opcją należy się liczyć. Jednakże, coraz więcej wyroków wydawanych w sprawie poszkodowanych przez banki w sprawie kredytów frankowych jest przychylnych kredytobiorcom. Można przytoczyć chociażby kilka wyroków:
- Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 24 października 2018 roku w sprawie II CSK 632/17
- Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 27 lutego 2019 roku w sprawie II CSK 19/18
- Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 4 kwietnia 2019 roku w sprawie III CSK 159/17
- Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 9 maja 2019 roku w sprawie I CSK 242/18
Pomimo iż powinno się mieć świadomość, że nie każda sprawa kończy się wygraną, to bardzo wiele pozwów jest pozytywnie rozpatrywanych przez sądy. Pozytywnym rozwiązaniem może być możliwość spłaty kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy, odfrankowienie kredytu lub jego całkowite unieważnienie. Najrzadziej dochodzi do możliwości spłaty kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy, znacznie częściej spotykamy się z dwoma kolejnymi opcjami. Przed pozwem oraz przygotowaniem do rozprawy warto bardzo dokładnie przeanalizować umowę z prawnikiem i ustalić, o co będzie walczyło się przed sądem. Oczywiście niezbędne są odpowiednie argumenty, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć naprawdę dobrą kancelarię prawną i doświadczonego prawnika, który nie potraktuje Twojej sprawy jak jednej z wielu – każda umowa frankowa podpisana z bankiem może być nieco inna i może zawierać inne niedozwolone klauzule.
Na czym polega odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie kredytu polega na tym, że sąd stwierdza, iż nie było nigdy przesłanek cod o tego, aby dany kredyt był kredytem walutowym. W związku z tym traktowany jest jako kredyt w złotówkach. Najczęściej oznacza to nie tylko niższe oprocentowanie kredytu, ale również konieczność zwrotu przez bank nadpłacanych przez kredytobiorcę wpłat – WPS wraz z odsetkami. Rata musi zostać wyliczona od nowa przez bank w oparciu o kwotę kredytu wypłaconego w PLN oraz oprocentowanie wynikające z umowy (LIBOR CHF oraz marża).
Na czym polega unieważnienie umowy kredytowej?
Może okazać się, że sąd stwierdzi nieważność całej umowy kredytowej. Wiąże się to:
- ze zwrotem klientowi przez bank wszystkich zapłaconych przez niego kwot, a zatem zarówno rat, jak i prowizji oraz polis i wszystkich innych, które zostały przez niego wpłacone od momentu podpisania umowy;
- ze zwrotem bankowi przez kredytobiorcę całego kredytu udzielonego w PLN. Należy tu pamiętać o tym, że frankowicz może podnieść przed sądem kwestie przedawnienia roszczeń.
Pomoc dla frankowiczów jest zatem możliwa i realna, jednak nadchodzi najczęściej od doświadczonych kancelarii oferujących sprawne i profesjonalne działanie. Z pewnością warto umówić się z dobrym adwokatem, w celu konsultacji swojej umowy kredytowej.