Należy pamiętać, że obrzeża ogrodowe są bardzo ważnym elementem, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Ma on nam pomóc zapanować nad zaplanowanym układem otoczenia domu, ale i nie tylko. Pełnią bardzo istotną rolę, gdyż mają dzielić ogród na strefy, dzięki czemu łatwiej wytyczymy chociażby trawnik i ścieżki.

Metalowe obrzeża

Obrzeża trawnikowe z metalu, gwarantuję przede wszystkim wysoką trwałość. Ich styl jest minimalistyczny, dlatego sprawdzą się w wypadku nowoczesnych i eleganckich ogrodach. Będą to po prostu stalowe listwy, które zabezpiecza się specjalnymi preparatami przeciw korozji. Dzięki nim, bardzo łatwo rozdzielmy różne przestrzenie ogrodu, ale też i zielonego dachu. Co więcej, będą one w stanie powstrzymać ekspansję roślin na inne tereny. Stalowe obrzeża pozwalają również na tworzenie kwietników o oryginalnych kształtach.

Jedną z ich odmian są obrzeża aluminiowe, a te są wyjątkowo trwałe, a jednocześnie też lekkie. Ich zastosowanie jest bardzo wygodne, a odpowiednio wykorzystane dobrze wtopią się w otocznie. Należy jednak pamiętać, że nie będą one dobrym rozwiązaniem w wypadku rustykalnych i romantycznych ogrodów. Stal, aluminium i ich barwy, nie będą po prostu pasować do estetyki takich przestrzeni.

Drewniane obrzeża

Obrzeża trawnikowe z drewna są bardzo popularnym rozwiązaniem. To relatywnie tanie elementy ogrodowe, które spotkamy w formie kołków oraz listew, które połączone są razem drutem w szeroki pas. Znajdują one zastosowanie w wytyczaniu granic, pomiędzy rabatami i trawnikami. Mają także spory wpływ i możliwości estetyczne, gdyż za ich pomocą możemy kształtować przeróżne geometryczne formy. Warto jednak wiedzieć, że nie sprawdzą się podczas umocnień ścieżek z betonu, schodów w ogrodzie, a także placyków. Nie są one najtrwalsze, a nawet po mimo impregnacji, z czasem drewna butwieje i rozpada się w ciągłym kontakcie z wilgocią, grzybem oraz ziemią. Jako, że ich technologia jest wyjątkowo prosta, będą one podatne na mechaniczne uszkodzenia.

Plastikowe obrzeża

Wykonane z plastiku obrzeża są trwalsze, natomiast w tym wypadku mocno tracimy na estetyce. Tego typu obrzeża ze sztucznych tworzyw, nie będą odpowiednie dla ogrodów, które mają sobą prezentować konkretny styl. Są jednak odporne na wilgoć, dlatego przez lata mogą znajdować się w gruncie i nic im się nie stanie. Z pewnością będą jednak z czasem płowieć, łamać się i pękać, jeśli będą narażone na intensywny kontakt ze słońcem, a także istnieje ryzyko ich uszkodzenia podczas ogrodowych prac. Odradza się stosowania obrzeży plastikowych w kształcie fal, gdyż mimo ich niskiej ceny. Są wyjątkowo nieestetyczne, a dodatkowo bardzo łamliwe. Spełnią one jednak rolę korzeniowej bariery.

Granitowe obrzeża

Ogrodowe obrzeża z granitu, będą w stanie podkreślić estetykę nowoczesnych ogrodów, które prezentują sobą określony styl. Obrzeża te, występują głównie w formie kostek i palisad. Wiadomo, że granit jest wyjątkowo trwały, a dodatkowo łatwo wkomponujemy go w ogród, nie zaburzając tym samym jego harmonii. Kostki z granitu, zwykle układa się równo z granicą rabatów, chodników itd., a to pozwala roślinom i trawie nie rozrastać się. Istnieje również możliwość stworzenia z granitu wyższych konstrukcji palisadowych, chociażby do umocnienia schodów, czy też do podwyższonych rabat.

Betonowe obrzeża

Podobnie jak te granitowe, ogrodowe obrzeża z betonu są wyjątkowo trwałe, natomiast ich estetyka stoi na niższym poziomie. Przydadzą się do podtrzymania schodów, skarp, nasypów, rabatów i tworzenia murków. Betonowe kostki ułożymy na różne wzory, a palisady spotkamy w wielu kolorach i formach (nawet takich, które imitują drewno). Co istotne, beton poradzi sobie w każdych warunkach atmosferycznych, dlatego doskonale ogrodzi trawniki i rabaty, a także wytyczny place i chodniki oraz zabezpieczy przed nadmierny rozrastaniem się roślin.

By admin