Nawozy wapniowe mają za zadanie zmianę pH gleby, tak aby podłoże nie było tak bardzo zakwaszone. Dzięki zastosowaniu takich preparatów rośliny będą mogły rosnąć i rozwijać się w prawidłowy sposób. To zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby zmienić kwaśny odczyn gleby na lekko alkaliczny albo obojętny. Obecnie możliwości jest wiele, dostępne są nawozy różnego rodzaju, dlatego każdy powinien znaleźć odpowiedni preparat bez większych trudności. 


Kiedy warto stosować nawozy wapniowe?
Jeżeli odczyn gleby jest zbyt niski, to nawozy wapniowe powinny być zastosowane. Jak to sprawdzić? Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z elektronicznych lub chemicznych mierników, można je kupić w sklepach ogrodniczych. Aby obliczyć dawkę nawozu wapniowego potrzebne będą takie informacje, jak pH gleby, jej rodzaj oraz zawartość CaO w nawozie. Jeżeli rośliny nie mają w glebie odpowiedniego odczynu, wówczas mogą mieć problem z pobieraniem składników mineralnych oraz wody. Tymczasem wapń to jeden z najważniejszych składników pokarmowych roślin. W przypadku jego niedoboru dochodzi do zachwiania wielu procesów fizjologicznych, przez co rośliny rozwijają się wolniej, co więcej czasami ich wzrost zostaje zahamowany. 

Nawozy wapniowe tlenkowe

Preparaty wapniowe tlenkowe są pozyskiwane przez prażenie wapienia kamiennego, co ma duże zalety. Po pierwsze szybko rozpuszczają się w wodzie, tak więc stan gleby można poprawić w bardzo krótkim czasie. Takie nawozy wapniowe neutralizują jony metali ciężkich, przyczyniają się do znacznej poprawy jakości gleby, dlatego można stosować je również w przypadku upraw profesjonalnych. Oczywiście należy liczyć się również z wadami takiego rozwiązania, bowiem będą odpowiednie na piaszczyste i lekkie gleby. Pamiętajmy, aby dokładnie wymierzyć ich dawki, albowiem bardzo łatwo można przesadzić z ich ilością. Wtedy osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego i parametry podłoża się pogorszą.  

Nawozy wapniowe węglanowe

Takie środki będą idealnym rozwiązaniem do przydomowych ogródków czy na działkach, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebna duża zmiana odczynu podłoża. Takie nawozy działają dość wolno, jednak są skuteczne, pierwsze efekty można zauważyć po kilku miesiącach, niekiedy nawet latach. Mimo to efekt jest długotrwały, więc bez wątpienia warto zastosować takie rozwiązanie. Tego typu preparaty do nawożenia gleby można stosować na glebach lekkich i ciężkich, są bezpieczne dla roślin i dużo trudniej je przedawkować, niż niż nawozy wapniowe tlenkowe. 

Kiedy stosować nawozy wapniowe?

Najlepszą porą, kiedy można stosować nawozy wapniowe jest zakończenie okresu wegetacyjnego po zbiorach plonów. Można to zrobić późnym latem lub jesienią. Tego typu preparaty przekopuje się z podłożem, jednak nie za głęboko. To zdecydowanie najlepszy sposób na poprawę jakości gleby. Pamiętajmy, aby takie prace wykonywać w przypadku bezwietrznej pogody. Aby móc dokładnie wyliczyć dawkę nawozu, należy uwzględnić odczyn gleby, zawartość wapnia w nawozie, a także typ gleby. W przypadku gleby lekkiej nawozu wysypuje się mniej, niż na glebach ciężkich. Kolejna ważna sprawa jest taka, że wapnowania nie można mieszać z innymi nawozami, chcąc je zastosować warto odczekać kilka tygodni. Warto mieć na uwadze to, że nawet po odczekaniu dłuższego czasu, stosowanie niektórych nawozów może okazać się ryzykowne, dlatego najlepiej zdecydować się na nawożenie dolistne.

Nawozy wapniowe są niekiedy niezbędne, aby można było uzyskać zadowalające plony, inaczej rośliny mogą słabo się rozwijać lub nie przechodzić w kolejne fazy wzrostu w ogóle. Nawóz stosowany z umiarem w odpowiednich dawkach, z pewnością będzie korzystnym rozwiązaniem.

By admin