Obfite i zdrowe plony dowolnego rodzaju zboża wymagają systematycznego nawożenia z uwzględnieniem typowego zapotrzebowania roślin, warunków atmosferycznych, a także specyfiki gleby. W przypadku zboża stosujemy najczęściej wieloskładnikowe nawozy mineralne ze szczególnym uwzględnieniem: azotu, potasu, fosforu, magnezu, wapnia oraz siarki. Sprawdźmy, jak powinno przebiegać nawożenie zbóż w określonych porach roku.

Przygotowanie gleby w okresie przedsiewnym

Pierwszym krokiem jest dokładne zapoznanie się z preferencjami konkretnych upraw względem gleby. W wielu sytuacjach niezbędną czynnością będzie odkwaszanie, czyli zmiana odczynu pH gleby. W tym celu stosuje się najczęściej nawozy wapniowe, a także połączenie wapnia oraz magnezu. Uwzględniamy początkowe zapotrzebowanie zboża na składniki mineralne. Jeśli nie zmagamy się z problemem zakwaszonej gleby, stosujemy stabilizację odczynu. Jeśli jest to konieczne, nawożenie przedsiewne uwzględnia także korektę zasobności i wyrównuje deficyty ważnych minerałów. Gdy podłoże zostało odpowiednio przygotowane, można rozpocząć zasiew zboża.

Nawożenie zbóż w okresie jesiennym

Jak już mówiliśmy, w okresie jesiennym ograniczamy się do podstawowego nawożenia lub ewentualnej korekty w oparciu o aktualne parametry gleby. Najczęściej stosowany jest nawóz NPK o uniwersalnych proporcjach. Znajdują się w nim: azot, potas oraz fosfor. W przypadku dużych deficytów potasu można zastosować nawozy chlorkowe KCl zawierające chlorek potasu w formie kainitu lub soli potasowej. W okresie jesiennym stosujemy oczywiście nawozy granulowane doglebowe.

Nawożenie zbóż w okresie wiosennym

Znacznie więcej obowiązków czeka na nas wiosną. Zaczynamy od regeneracji po zimie. Wybór zależy od tego, w jakiej formie znajduje się zboże po zakończeniu okresu zimowego. Możemy zastosować nawóz K-S lub Mg-S w zależności od parametrów gleby. Jednocześnie, dostarczamy pierwsza dawkę nawozu azotowego niezbędnego w okresie rozwoju. Warto zwrócić uwagę na typowe choroby, które mogą sugerować deficyty siarki. Jest to coraz powszechniejszy problem przy uprawie zbóż.

W okresie wiosennym odbywają się trzy nawożenia azotowe. Ilość azotu jest dostosowywana do aktualnych warunków panujących w glebie. Oczywiście równie istotnym czynnikiem jest odpowiednie zastosowanie najważniejszych środków ochrony roślin, a zatem fungicydów oraz insektycydów. Jeżeli warunki uprawy są szczególnie trudne, a nasze zboża są narażone na deficyty ważnych składników mineralnych, przeprowadzamy opryski dolistne w celu dostarczenia niezbędnych substancji odżywczych. W razie potrzeby możemy również wykorzystać biostymulatory, który zmniejszą stres związany z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Nawożenie stanowiska po okresie żniw

Żniwa nie oznaczają oczywiście końca pracy na polu. Rolnik musi ocenić aktualny stan gleby, a także zastosować nawożenie w zależności od rośliny następczej. Zwykle stosowane są uniwersalne nawozy NPK wraz ze stabilizacją odczynu gleby. Jest to wstępna korekta, która pozwala zachować glebę w należytej kondycji przed następnym zasiewem. Przechodzimy płynnie do uprawy przedsiewnej, którą opisaliśmy na początku.

Jak zatem widzisz, uprawa zboża to bardzo trudny i odpowiedzialny proces, który wymaga stałego monitowania sytuacji oraz dostosowywania środków do aktualnych potrzeb. Nawożenie zbóż decyduje o wielkości oraz jakości plonów, a także minimalizuje straty w przypadku trudnych warunków atmosferycznych. Nawożenie idzie w parze ze stosowaniem środków ochrony roślin.

By admin