Peleciarka to maszyna, która pozwala produkować ekologiczne i odnawialne paliwo w postaci granulatu (pelet). Tego typu paliwo pozyskuje się najczęściej z odpadów drzewnych. Czy w takim razie peleciarka może przydać się w zakładzie stolarskim? Sprawdzamy!
Peleciarka w zakładzie stolarskim – zalety
Zakład stolarski to miejsce, w którym produkowane są różnego typu produkty z drewna. Uznać w takim razie można, że tutaj odpadów drzewnych jest całkiem sporo. Najczęściej odpady te nie nadają się do użytku, więc zostają wyrzucane lub palone. Tylko warto pamiętać, że istnieje jeszcze jeden sposób na ich wykorzystanie i ten sposób może generować dodatkowe źródło dochodu. W produkcji peletu dobrze sprawdzają się jednakowo zrębki, trociny, jak i wióry. Dysponując tymi surowcami można, więc produkować bardzo pożądane paliwo. Jedyne, czego potrzeba to jeszcze peleciarki. Oznacza to, że tak zakład stolarski oprócz produkcji wyrób z drewna, może zajmować się także produkcją peletu.
Peleciarka w zakładzie stolarskim – wady
Czy takie rozwiązanie ma jakieś słabe strony? Oczywiście jest to zajęcie czasochłonne, co oznacza, że zakład stolarskim musiałby zatrudnić dodatkowe osoby do produkcji peletu. Poza tym potrzeba dodatkowego miejsca, gdzie taka maszyna by się znalazła. Zakłady stolarskie o ograniczonej przestrzeni mogą nie wygospodarować odpowiedniej ilości miejsca na dodatkowe stanowiska pracy. Co więcej, zakup peleciarki wiąże się z dodatkowym kosztem, ale to akurat można potraktować jako inwestycję w firmę, ponieważ taki zakup z reguły bardzo szybko się zwraca.
Peleciarka w zakładzie stolarskim – dobry pomysł czy nie?
Czy w takim razie zakup peleciarki do zakładu stolarskiego to dobry pomysł, czy też nie? Jeśli wszystko bardzo dobrze przemyślimy, to może okazać się, że na produkcji peletu zyskamy dodatkowe środki. Nawet jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w zakładzie stolarskim, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pelet produkować w innym miejscu. Jedyne, co musimy zrobić, to dobrze przemyśleć każdy krok.