Używa się je przede wszystkim do zakładania szwów lub też podwiązek chirurgicznych. Z tego względu, że tanki różnie reagują na nasz organizm, wtedy posiadanie odpowiednich nici chirurgicznych jest bardzo ważne. Producenci oferują różne rodzaje nici chirurgicznych. O tym powinniśmy wiedzieć, kiedy decydujemy się na ich zakup.
Jakie są podstawowe różnice w niciach chirurgicznych?
Wszystko sprowadza się to rodzaju szwu wchłanianego, jaki został nam założony. Następuje proces hydrolizy oraz rozpad enzymatyczny. Ten pierwszy odbywa się dzięki zastosowaniu rozmaitych materiałów syntetycznych. Kiedy mówimy o drugim, wtedy musimy wiedzieć że ma to miejsce w przypadku stosowania szwów białkowych. Przed całkowitym wchłonięciem nici w żadnym calu nie tracą swojej wytrzymałości. Tym charakteryzują się nici chirurgiczne. Pełny czas rozkładu trwa nawet do dwóch lub trzech miesięcy. To sporo. Inaczej wygląda sytuacja przy niciach chirurgicznych niewchłanialnych. Tutaj usunięcie tych nici może mieć miejsce po pięciu czy też siedmiu dniach. Warto o tym wiedzieć.
Dlaczego czas sprawnego podtrzymywania tkanek jest różny?
Szwy chirurgiczne, które się rozpuszczają, ulegają pewnej resorpcji w tkankach. To oznacza, że z biegiem czasy ulegają one rozkładowi. Wtedy nie są w stanie skutecznie podtrzymywać rany. Wtedy do szycia ran używa się szwów, które są niewchłanialne. Ich zadaniem jest utrzymanie tkanki w stanie niezmienionym. To zapewnia odpowiednie poczucie bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać przed założeniem szwów, które mają nam pomóc.