Ich użycie polega na tym, że zakłada się je do szwów lub też do podwiązek chirurgicznych. Prawdą jest, że nasze tkanki reagują różnie, kiedy dojdzie do zetknięcia z materiałami szewnymi. Producenci oferują różne rodzaje nici chirurgicznych. Musimy o tym wiedzieć przed ich zastosowaniem. Często ważną rolę odgrywa również aspekt estetyczny. Nici takie dzielimy na te wchłaniane oraz niewchłanialne. Rozróżnienie to jest bardzo ważne. Jakie nici wybrać wśród tych, które ulegają biodegradacji. Które nici okażą się lepsze? O tym wszystkim w dalszej części wpisu.
Jakie są podstawowe różnice między nićmi wchłanianymi oraz niewchłanialnymi?
Zależy to od tego, jaka szew wchłaniana zostanie nam założona. W tkance następuje proces hydrolizy oraz rozpad enzymatyczny. Otóż, nici chirurgiczne muszą przede wszystkim być pomocne i rozwiązywać wiele problemów. Czas rozpadu nici trwa nawet do trzech miesięcy. To sporo, dlatego ważna jest kwestia estetyczna. Musimy zdawać sobie z tego sprawę, przed zastosowaniem odpowiednich nici chirurgicznych.
Dlaczego czas sprawnego podtrzymywania tkanek jest różny?
Na pewno warto wiedzieć, że szwy chirurgiczne ulegają pewnej stopniowej resorpcji w tkankach. To oznacza, że nawet jeśli nie ulegną całkowitemu rozpadowi, nie będą one w stanie skutecznie podtrzymywać rany. Wobec tego do szycia ran (tych, które wymagają długo okresu podtrzymywania), stosuje się tak zwane szwy niewchłanialne. Dzięki nim tkanka jest zasadniczo niezmieniona w długim okresie czasu. Jest to bardzo ważne.