Tak samo jako projektor nie zastąpi telewizora, tak samo telewizor nigdy nie dam nam tego, co może dać projektor. Mowa tu o dwóch, zupełnie odrębnych urządzeniach, które posiadają swoje wady i zalety. Najwięcej zależy bowiem od tego, czego my oczekujemy od szpatu, jakie chcemy uzyskać efekty, a co ciekawe nawet to, jakie mamy zainteresowania i jaki styl życia prowadzimy.

Projektor multimedialny, tak samo jak z resztą telewizor pozwala nam na wyświetlanie materiałów wideo, jednak na tym największe podobieństwa się kończą. Zanim postawimy na konkretne urządzenie, warto przyjrzeć się nieco bliżej każdemu z nich i przekonać się, co mają nam do zaoferowania.

Telewizory

Znane wszystkim telewizory mają przewagę nad projektorami szczególnie z uwagi na ich funkcjonalność. Co więcej, o wiele prostsza i szybsza jest ich instalacja. Wystarczy jedynie, że postawimy lub powiesimy telewizor w dogodnym miejscu, a telewizor bez względu na porę dnia i nasłonecznie, będzie gwarantował nam stały kontrast oraz nasycenie kolorów.

Dużą zaletą jest tutaj wyjątkowa wygoda użytkowania, którą zapewnia Smart TV. Jest to funkcja, która łączy się z Internet bezprzewodowo i umożliwia nam korzystanie z niezliczonej liczby przeróżnych aplikacji, a szczególnie z wielu platform stremingowych VOD. Dodatkowo, jeśli zapragniemy oglądać kanały kodowane, wystarczy tylko, że do telewizora włożymy specjalną kartę konkretnego dostawcy usługi, zatem nie potrzebujemy żadnych dodatkowych urządzeń.

Łatwo zatem dostrzec, że rozwiązanie to będzie najlepsze dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort, prostą instalację i oglądanie serialu, filmów i innych programów o każdej porze dnia. Istnieje także sporo osób, które telewizję traktują jako doskonałe tło do wszystkich czynności, jakie wykonują w domu.

Warto wiedzieć, że wielkość telewizorów w granicznych i rozsądnych cenach, zamyka się w przedziale od 55 do 65 cali, a modele, które gwarantują nam rozdzielczość Full HD, kupimy już za nieco ponad tysiąc złotych. Gdy jednak bardziej zależy nam na obrazie o wielkości 100 cali, a jednak budżet nie pozwala nam na wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych, wówczas opłaca się zastanowić nad rzutnikiem.

Projektory

Z roku na rok, producenci umieszczają w projektorach coraz mocniejsze lampy, a tym samym możliwe jest uzyskanie wyraźnego obrazu nawet tam, gdzie ilość rozproszonego światła jest duża. Bez względu na to, zaciemnienie pomieszczenia wciąż pozostaje istotne. Decydując się na rzutnik, warto być przy tym zaopatrzonym w rolety bądź też zasłony.

Aby możliwe było korzystanie z takich funkcji, jakie są wbudowane w telewizorach, konieczne będą nam do tego odpowiednie urządzenia. Jako, że często w projektorach znajdują się porty HDMI oraz USB, okaże się to możliwe. Na pewno opłaca się zainstalować odpowiedni ekran, a przy tym podprowadzić prąd oraz sygnałowy kabel do projektora, który umieszczony jest na suficie.

Co ciekawe, filmy bardzo często produkuje się właśnie z myślą o tym, aby były one wyświetlane na projektorach. Stąd też, to właśnie one będą najwierniej odwzorowywać kontrast, czernie, a także pozostałe kolory dokładnie tak, jak zaplanował to reżyser. Sporo zaletą projektorów jest ich mobilność. Swobodnie zabierzemy go do pracy, do znajomych, a nawet na wakacje, co w wypadku telewizora byłoby bardzo trudne, a w większości przypadków wręcz niemożliwe.

Kiedy znajdujemy się w gronie tych, dla którzy najbardziej cenią naturalne kolory, a przy tym realistyczny oraz szczegółowy obraz, wówczas projektor będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Docenią go także wszyscy ci, którzy lubią wieczorami urządzać sobie seanse ulubionych filmów i seriali wręcz w kinowych warunkach, jednak bez konieczności wychodzenia z domu.

Najtańsze modele projektorów, które gwarantują obraz o przekątnej od 100 do 200 cali, uda się nam zakupić za około 2000 złotych. Jeśli dołożymy do tego około tysiąc złotych, otrzymamy zestaw, w które skład wchodzi zarówno ekran, jak i projektor. Kiedy jednak zależy nam na uzyskaniu rozdzielczości 4K, należy przygotować się na wydatek rzędu ponad sześciu tysięcy złotych, a wraz z ekranem i dodatkowymi uchwytami oraz kablami, koszty mogą sięgnąć nawet 10 tysięcy złotych.

By admin