Odgłos szurających drzwi psuje atmosferę w pomieszczeniu, a sam ten dźwięk z biegiem czasu zaczyna wręcz denerwować. Okazuje się jednak, że z problemem tym można poradzić sobie samodzielnie. Podpowiedź, jak to zrobić, znaleźć można poniżej.

Zawiasy do drzwi i problem opuszczania się skrzydła drzwiowego

Nawet gdy wydaje się, że zawiasy do drzwi są w porządku i nic z nimi się nie dzieje, drzwi często szurają i wydobywają z siebie inne dziwne, wyraźne i dokuczliwe odgłosy. Dziać się to może z wielu różnych powodów. Wystarczy, że drzwi są wyjątkowo ciężkie, a zawiasy zbyt małe i delikatne. Z tego powodu często śruby wręcz same się wykręcają, a to właśnie od wspomnianych zawiasów zależy prawidłowe działanie skrzydła drzwiowego. Należy więc pamiętać, że solidne, ciężkie drzwi najczęściej te wykonane z litego drewna nierzadko obniżają się w zawiasach i dzieje się to praktycznie samoistnie. Czasem dzieci wieszają się na drzwiach albo i dorośli, co również ma wpływ na obniżanie się drzwi w tym samym punkcie, a więc w zawiasach. Zdarzają się sytuacje, kiedy wina leży po stronie podłogi. Wystarczy ją nieco podnieść, by drzwi zaczęły o nią zahaczać i tym samym wywoływać nieprzyjemne dźwięki. Na szczęście są na to skuteczne sposoby. Trzeba koniecznie podkreślić, że drzwi w tej sytuacji także są znacznie trudniejsze w domykaniu. Nawet drobna usterka może doprowadzić do poważnych problemów, takich jak całkowite wyrwanie zawiasu albo wypadnięcie drzwi z ościeżnicy. Dlatego bardzo ważne jest, aby w odpowiednim momencie zareagować i nie doprowadzić do tak kłopotliwej sytuacji. Czasem wystarczy poświęcić dosłownie chwilę, by poprawić stan drzwi i całego mechanizmu ich działania, a tym samym uniknąć poważnej usterki. Warto więc takim problemom zapobiegać.

Dobre zawiasy do drzwi rozwiążą problem szurania

Aby uniknąć szurania drzwi oraz tych wszystkich nieprzyjemnych dla ucha dźwięków, czasem wystarczy tylko zainwestować w odpowiednie zawiasy. Ich wybór jest ogromny. Wśród proponowanych znajdują się proste, zwykłe zawiasy, czyli klasyczne i tradycyjne. Te najczęściej znajdują się w starszych skrzydłach drzwiowych. Ich regulacja jest bardzo prosta. Chcąc wyregulować je w poziomie, wystarczy wkręcać gwint zawiasu w ościeżnicę. Jeśli pojawia się potrzeba podniesienia drzwi, ponieważ są osadzone za nisko, należy założyć specjalne podkładki. Nowsze modele zawiasów do drzwi są bardziej skomplikowane technicznie. Śruby, które trzeba dokręcić, najczęściej znajdują się pod plastikowymi zaślepkami. Do regulacji tej służy górny otwór od strony ościeżnicy. Posługując się nim, można docisnąć skrzydło do ościeżnicy. By wyregulować zawiasy i tym samym całe drzwi w pionie, należy posłużyć się drugą śrubą. W sprzedaży dostępne są również zawiasy 3D. W tych do tego celu wykorzystuje się cztery otwory i śruby. W tym przypadku naprawa okazuje się znacznie trudniejsza. W pierwszej kolejności trzeba poluzować śrubę kontrującą w celu poziomego dopasowania skrzydła do ościeżnicy. Następnie należy wyregulować docisk skrzydła przy użyciu otworu znajdującego się najbliżej środka zawiasu. Czasem pojawia się konieczność usunięcia szczeliny między drzwiami a ościeżnicą, która powstaje na skutek zniekształcenia uszczelki.

Zakończenie

Kiedy drzwi zaczynają szurać, pojawia się problem z płynnym ich otwieraniem lub zamykaniem, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na zawiasy. Być może leży on właśnie po ich stronie. Na szczęście reagując w odpowiednim momencie, można się go łatwo i szybko pozbyć. Wystarczy tak naprawdę w odpowiedni sposób wyregulować zawiasy. Jeśli ktoś tego nie zrobi i tym samym zlekceważy to piszczenie i szuranie, doprowadzi do zdecydowanie gorszej sytuacji, a wówczas drzwi przestaną działać poprawnie. Wówczas może okazać się, że będzie konieczność zlecenia naprawy fachowcom. To będzie też wiązało się ze znacznie wyższymi kosztami naprawy. Lepiej więc regulować zawiasy i tym samym drzwi, niż doprowadzać do tak kłopotliwych sytuacji. Tak będzie łatwiej, szybciej i na pewno taniej.

By admin