Podczas zakupu projektora, często pomijany jest przez ekran, aczkolwiek to jedynie dodatek do tego urządzenia. Tak naprawdę, nie jest on żadną koniecznością, ponieważ obraz może być wyświetlany na różnych powierzchniach. Co więcej, projektor pozwala dostosować barwy obrazu w taki sposób, aby prezentował się dobrze na powierzchniach innych niż biała.

Ekrany projekcyjne to swojego rodzaju uzupełnienie, które jest w stanie podnieść jakość wyświetlanego obrazu, a tym samym nawet projektor z niższej półki, będzie w stanie zapewnić lepsze efekty. Ekran będzie dobrym wyborem, gdyż ten w pełni wykorzysta możliwości, jakie posiada nasze urządzenie.

Przenośny ekran projekcyjny

Przenośny ekran do projektora przyjmuje formę rozkładanego standu, bądź też statywu umieszczanego na ziemi. Ekran tego typu dość łatwo wprawić w wibrację, a użytkownicy projektorów ultrakrótkiego rzutu odczują to szczególnie. Jego największa zaleta to łatwość instalacji oraz wygoda transportu.

Instalowany na stałe ekran projekcyjny

Jeśli nie planujemy częstego transportu, lepiej postawić na ekran instalowany na stałe, a do wyboru mamy tutaj ekran sztywny lub elastyczny.

Sztywny ekran to umieszczana na ścianie, specjalna powierzchnia pokryta materiałem, który odbija światło. Popularne są też wersje samoprzylepne. Ekranem będzie też ściana pokryta odpowiednią farbą.

Ekran elastyczny montuje się pod sufitem, a ten jest rozwijany w dół, niczym roleta okienna. Ekran tego typu można umieścić przy ścianie, a przy tym jego rozmiary będą większe, niż modeli przenośnych. Wygodne są modele z silnikiem elektrycznym, co umożliwia ich samodzielne sterowanie za pomocą pilota, bądź też samoczynne po uruchomieniu projektora. Rozwiązanie to, doskonale sprawdzi się w domach, ale też na salach wykładowych.

Ekrany o sztywnych ramach

W elastyczną powierzchnię projekcyjną, zaopatrzone są także ekrany o ramach sztywnych. Są to ekrany, które sprawdzają się w wypadku większych, mobilnych instalacji, kiedy to montaż statywowy, nie będzie w stanie zapewnić im odpowiedniej stabilności projekcyjnej powierzchni. Oczywiście znajdziemy również mniejsze ekrany ze sztywnymi ramami, których przekątna wynosi około 100 cali. Chociaż jest on składany i mobilny, jego cena będzie jednak wyższa.

Na jakie elementy i parametry ekranu, warto zwrócić uwagę

Kąt widzenia

To jeden z parametrów, który powinien zostać podany przez producenta. W wypadku mniejszego kąta widzenia, ekran powinien mieć większy gain. Warto odnotować, że nie jest to wskaźnik jasności, jakie może wywierać na nas powierzchnia ekranu. Pamiętajmy, że znając jedynie parametr kąta widzenia, nie będzie możliwe precyzyjne określenie tego, czy dany ekran będzie w stanie spełnić nasze potrzeby.

Przejrzystość ekranu

Na pewno nie wolno nam pominąć kwestii przejrzystości ekranu. Projekcyjne powierzchnie, które nanosi się na czarną warstwę PVC, nie będą przepuszczać światła zza ekranu. Problemem okaże się chociażby jasny podkład, który może przepuszczać światło. Co będzie szczególnie zauważalne przy jasnych pomieszczeniach i przy tylnym świetle. Dostępne są również ekrany, które są profesjonalnie dostosowane do współpracy z głośnikami zainstalowanymi za projekcyjną powierzchnią.

Czarne ramki

W sklepach znajdziemy zarówno ekran projekcyjny bez ramek, jak i ze specjalnymi ramkami, umieszczonymi wokół projekcyjnej powierzchni. W wypadku ekranów wysuwanych, jedna z ramek jest najczęściej szersza. Jest to bowiem dolna ramka w podłogowych ekranach, a górna w tych, które mocuje się zarówno na ścianie, jak i pod sufitem. Należy mieć pełną świadomość tego, iż w wypadku zupełnego braku jakichkolwiek ramek wokół powierzchni projekcyjnej, odpowiednie dopasowanie obrazu będzie znacznie utrudnione. Czarne ramki służą bowiem temu, aby skutecznie zakryć ewentualne zniekształcenia, które mogą się pojawić. O ile w wypadku warunków szkolnych, czy też biznesowych będzie to akceptowalne, o tyle w domu, przy zastosowaniu do kina domowego, warto zadbać o to, aby takie ramki przy ekranie się jednak znajdowały.

By admin