Chociaż ekran projekcyjny jest bardzo niedoceniany, okazuje się być wyjątkowo istotnym elementem, który wspiera nasz zestaw projekcyjny. Niezależnie, czy obraz będzie wyświetlany w domowym zaciszu, na spotkaniach biznesowych, na sali wykładowej, czy też gdziekolwiek indziej, ekran okaże się czymś, co znacznie poprawi jego jakość.

Tak naprawdę, ekran do projektora może przybierać różne formy, a rozróżnia ja przeznaczenie, budowa, czy też metoda instalacji. Co więcej, wyłonić można także pewne rodzaje projekcyjnych powierzchni, które także mają ogromny wpływ na to, jak prezentuje się jakość obrazu. Warto zatem wiedzieć, jak dobrać odpowiedni ekran, do danych wymagań.

Ekran do projektora ręczny

Ekrany projekcyjne ręcznie rozwijane, są najpopularniejszym, a zarazem najtańszym modelem, jaki spotkamy na rynku. W takich ekranach, projekcyjna powierzchnia rozwijana jest z kasety, która wisi na ścianie, lub też na suficie. W wypadku budżetowych rozwiązań, ciężko oczekiwać najwyższej jakości. Kaseta często bywa stalowa i cienka, zatem nie gwarantuje odpowiedniej sztywności dla powierzchni projekcyjnej.

W droższych produktach jednak, zetkniemy się z lepszym wykonaniem, gdzie widnieje także gładsza i sztywniejsza powierzchnia. Jak wskazuje sama nazwa, ekrany ręczne rozwijamy manualnie. Czasami poprzez pociągnięcie za rączkę, która znajduje się na dolnej belce, jednak są też modele, które posiadają ekran rozwijany specjalną korbką.

Ekran do projektora na trójnogu

Mowa tutaj o mobilnych ekranach, które są bardzo lekkie, szybko się je rozstawia, a przy tym nie generują problemów logistycznych. Zwykle spotkamy modele, których wielkość wynosi od 150 do 240 cm szerokości. Oczywiście znajdziemy także większe, natomiast warto mieć na uwadze ich mobilne przeznaczenie oraz szybkość rozkładania, a im będzie on większy, tym mniej stabilny. Ekran projekcyjny na trójnogu, bardzo często znajdzie zastosowanie w szkole, w sali konferencyjnej, w domu kultury, czy też na bankiecie. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie istotny jest niski koszt, a także różne konfiguracje i miejsca użytkowania. Świetnie nadaje się dla prezenterów, którzy zmuszeni są do częstych podróży i to z własnym sprzętem. Warto zainwestować również w pokrowiec do ekranu tego typu, co znacząco wpłynie na wygodę użytkowania i transportu.

Ekran do projektora podłogowy

Tutaj również mamy do czynienia z przenośnych urządzeniem, które charakteryzuje proste składanie i rozkładanie. W odróżnieniu od tych na trójnogu, te podłogowe stoją na pojedynczej nodze, a ekran rozwija się ze specjalnej belki nawojowej, która ukryta jest w walizce na kółkach. Mamy tu do czynienia ze znacznie stabilniejszą i gładszą powierzchnią projekcyjną, natomiast musimy się liczyć z tym, że będzie to sprzęt cięższy. Aby ich transport był maksymalnie ułatwiony, bardzo często spotkamy się z zamontowanymi kółkami, które są bardzo podobne do tych, stosowanych w walizkach podróżnych. Takie ekrany sprawdzają się najlepiej w sytuacji, kiedy przychodzi nam przenosić się w obrębie jednego budynku, czyli np. z sali do sali.

Ekran do projektora ramowy

Ekrany ramowe to te, które w największym stopniu przypominają te stosowane w prawdziwych kinach. Są one w stanie zagwarantować nam najlepszą gładkość powierzchni, a przy tym też bezproblemowe użytkowanie przez bardzo długie lata. Z uwagi na względy estetyczne, taki ekran może niestety nie sprawdzić się w każdym pomieszczeniu. Ramowy ekran jest instalowany na stałe, jest rozłożony zawsze i nie da się go zwinąć, zdemontować, czy też po prostu schować.

Powierzchnia projekcyjna jest napięta na stalowej bądź aluminiowej ramie, która często jest też pokryta aksamitem, a ten doskonale pochłania odbicia światła. Tego typu ekrany bardzo często zauważymy w salach kinowych, w muzeach, w punktach użyteczności publicznej, ale też dosłownie wszędzie tam, gdzie bardzo często dochodzi do różnego rodzaju projekcji, a przy tym nie ma konieczności chowania ekranu.

By admin