Coraz chętniej sięgamy po rozwiązania ekologiczne i zapewniające nas o oszczędnościach, mimo spore kapitału początkowego. Jednym z takich właśnie rozwiązań, które dzisiaj podbijają rynek, są panele fotowoltaiczne, montowane najczęściej w obrębie domów – niezależnie od ich wielkości – a nawet firm. Czy jednak tak nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązania są bezpieczne dla domowników oraz posiadanego majątku?

Jakie ryzyko wiąże się z korzystaniem z systemów fotowoltaicznych?

W swoich podstawowych założeniach ogniwa fotowoltaiczne są całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że są prawidłowo montowane oraz użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Trzeba więc zawsze pamiętać o kilku zasadach, aby ich użytkowanie faktycznie nikomu nie zagrażało – a chodzi tu przede wszystkim o zdrowie i życie osób instalujących i konserwujących te systemy oraz – w skrajnych przypadkach – strażaków.

Nie można więc zapominać, że ogniwami fotowoltaicznymi znajdującymi się na słońcu wiąże się podłączenie przewodów pod napięcie prądu stałego. Wysokie napięcie, jakie wytwarzane jest podczas podpinania szeregu paneli, może stworzyć realne zagrożenie, jeśli nie zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności. Pojedynczy panel zwykle posiada wyjściowe napięcie rzędu 30-60 V, dlatego jako takie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, nawet podczas instalacji fotowoltaicznej.

Jak powinny być montowane panele fotowoltaiczne?

Na bezpieczeństwo i zdrowie niebagatelny wpływ ma również to, w jaki sposób instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana. Możliwe są najróżniejsze rozwiązania, jednak trzeba wybierać sprawdzonych dostawców i producentów mocowań, aby zapewnić sobie maksymalnie długi okres bezawaryjnego użytkowania. Jednym z takich właśnie producentów godnych polecenia jest polska firma Energy5, wytwarzająca mocowania do dachów pokrytych zarówno blachą trapezową, blacho dachówką, jak i dachówką ceramiczną.

Czy panele fotowoltaiczne łatwo ulegają pożarom?

Jak wszystkie nowe rozwiązania, również fotowoltaika, związana przecież bezpośrednio z prądem elektrycznym, rodzi pytania o bezpieczeństwo i jej ewentualną „skłonność” do pożarów. Jak pokazują dotychczasowe przykłady, niewiele było sytuacji, w których panele stanęły w ogniu. Co więcej, w chwili, kiedy dochodziło do pożaru okazywało się, że źródłem zapłonu wcale nie była sama instalacja, a zupełnie inne czynniki, jak ludzki błąd. Straż, która przyjeżdża na takie wezwanie, w pierwszej kolejności odcina prąd sieciowy i zaczyna gaszenie pożaru z pomocą wody.

Zielona energia elektryczna staje się tak popularna i chętnie wykorzystywana na całym świecie, że w poszczególnych krajach opracowywane są specjalne normy, zaostrzające dotychczasowe środki ostrożności. W ten sposób ryzyko porażenia prądem czy pożaru redukowane jest do minimum.

Ile w ogóle trzeba zapłacić za dobre panele fotowoltaiczne?

Trudne jest jednoznaczne określenie tego, jaka jest za panele fotowoltaiczne cena, ponieważ uzależniona jest ona od całej masy różnych czynników. Wszystko zależy od powierzchni domu, ilości mieszkańców i potrzeb, jakie masz w związku z zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wlicza się w to ilość sprzętów domowych działających na prąd czy sam sposób ogrzewania – w przypadku pompy ciepła zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie na przykład znacznie większe, niż w przypadku pieca gazowego. Cena będzie uzależniona również od wybranego producenta.

W ustaleniu za panele fotowoltaiczne ceny najbardziej pomocne będzie skorzystanie z dostępnego na niektórych stronach internetowych kalkulatora lub poproszenie o wykonanie bezpłatnej wyceny instalacji specjalne dla twojego gospodarstwa domowego.

Z pewnością jednak warto zdecydować się na zakup paneli właśnie u nas – zajmujemy się fotowoltaiką w Warszawie oraz w okolicznych miejscowościach. Gwarantujemy nie tylko sprzęt najwyższej jakości, ale również profesjonalny i bezpieczny montaż oraz serwis.

By admin