Jeśli importujemy do naszego kraju jakieś towary to może się okazać, że będą one musiały podlegać ocleniu. Oznacza to, że za przywiezienie tychże towarów do Polski będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Obecnie można spotykać się z różnymi wersjami opłat na granicy. W przypadku taryfy tychże opłat jest kilka rodzajów.

Różne rodzaje taryfikacji

W Polsce obecnie można wyróżnić kilka rodzajów stawek związanych z importem towarów z innych krajów. Stawki mogą być wyrażane procentowo w zależności od wartości importowanego towaru. Skoro mowa o kwestii, jaką jest taryfikacja to jej rodzajami są przykładowo opłaty:

– autonomiczne – obowiązują one w przypadku importowania takich towarów, które pochodzą, z których krajów nie obejmuje tzw. klauzula najwyższego uprzywilejowania. Ten rodzaj stawki może dotyczyć również importowania towarów z krajów, które są bardzo słabo rozwinięte lub też dopiero się rozwijają.

– konwekcyjne – te stawki wynikają z zawartych umów i konwencji. Stawki konwencyjne stosuje się w przypadku towarów pochodzących z tych krajów, z którymi nasz kraj nie ma podpisanej klauzuli najwyższego uprzywilejowania.

– preferencyjne – stawki te dotyczą importu towarów z niektórych krajów rozwijających się oraz najmniej rozwiniętych.

– obniżone – te stawki są specyficzne i dotyczą importu towaru z tych krajów, z którymi Polska podpisała specjalną umowę dotyczącą stworzenia stref wolnego handlu.

Skoro już mowa o taryfikacji to koniecznie trzeba też wspomnieć o specjalnych warunkach związanych z handlem w samej Europie. Otóż tutaj obowiązuje Wspólna Taryfa Celna, która ujednolica wysokość opłat celnych w przypadku handlowania pomiędzy krajami leżącymi na terytorium Unii Europejskiej. Na terenie naszego kraju obecnie obowiązuje system ISZTAR. Jest to system taryfikacji, który jest w stu procentach kompatybilny ze wspomnianą wcześniej Wspólną Taryfą Celną. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że ten system obejmuje opłaty dotyczące, chociażby podatku VAT oraz akcyzy.

By admin