Kiedy przed nami żmudny proces organizacji konferencji lub innego wydarzenia, warto zorientować się wcześnie w temacie nagłośnienia, jakie może być wymagane. To bardzo istotny aspekt, jeżeli przykładamy dużą wagę do tego, aby prelekcje były niezakłócone. W konsekwencji, z pewnością będzie miało to wpływ na lepsze zrozumienie wykładów. Powinniśmy chociaż zorientować się, jakimi aspektami kierować się w procesie wyboru mikrofonów i głośników. Być może opłacalny jest wynajem od firmy, a niektórzy uważają, że z kolei lepszym wyjściem jest posiadanie sprzętu na własność.

Nagłośnienie zalicza się do grona urządzeń, w wypadku których możliwości mamy naprawdę sporo. Produkcja ich skupia się na tym, aby nadawały się one nie tylko do danych miejsc, ale również celów. Kluczem jest to, by dobierać konferencyjne nagłośnienia, pod kątem swoich oczekiwań i wymagań.

Co takiego powoduje, że nagłośnienie konferencyjne zawsze musimy mieć na uwadze?

Dobrze zorganizowana konferencja nie może odbyć się bez udziału mocnych mikrofonów oraz głośników, dostosowanych do panujących warunków. Zawsze zależy nam przecież na tym, aby uniknąć sytuacji, kiedy to publiczność zajęła już swoje miejsca, prelegent podchodzi do mównicy, a tym czasem nie słychać nic – sprzęt nie działa. Być może zaplanujemy projekcje filmu, natomiast jego zniekształcony i niewyraźny dźwięk nie postawi nas w dobrym świetle.

Mimo tego, że być może prędko poradzimy sobie z tym utrudnieniem, w wypadku prestiżowych i ważnych konferencji okaże się to za mało, przez nasz PR mocno ucierpi. Błyskawiczne działanie nie sprawi niestety, że publiczność zapomni o tym zajściu. Jest to tylko potwierdzenie tego, że nagłośnienie wysokiej jakości jest kluczem do powodzenia wydarzenia, ale i utrzymania dobrego wizerunku.

Wybór głośników oraz mikrofonów, które są najwyższej jakości, zdecydowanie pomoże nam odnieść sukces, a bierze się to m.in. z faktu, że to gwarancja lepszej słyszalności dla publiczności, a co za tym idzie dla lepszego rozumienia. Już w wypadku spełnienia obydwu warunków, mamy większe szanse by zainteresować widownie i wywołać jej interakcje. Dobrej jakości nagłośnienie spowoduje, że nasza sala konferencyjna stanie się przyjaznym miejscem do przekazywania i przyswajania wiedzy. Szkolenia i warsztaty będą dzięki temu bardziej efektywne, a wzrośnie również jakość naszych działań oraz oczywiście zyski.

Dobór nagłośnienia konferencyjnego do klasycznej sali

W wypadku, gdy sala konferencyjna przyjmuje układ podkowy, najlepiej zdecydować się na tzw. multifony, gdyż to właśnie dzięki nim zapewniamy sobie swobodę prowadzenia dyskusji. Teatralny układ z kolei, determinuje z kolei zastosowanie głośników, połączonych ze sobą odpowiednim systemem.

Każdy prelegent, który wymaga swobody ruchu w trakcie prowadzenia wykładu, powinien mieć zapewnione mikrofony bezprzewodowe. Natomiast, kiedy mamy pewność, że przemówienie będzie wygłaszane w miejscu bez przemieszczania się po sali, wówczas wystarczy nam konferencyjne nagłośnienie, bazujące na klasycznym, przewodowym mikrofonie, prezydium bądź mównicy.

Dwie możliwości – kupno urządzeń oraz wynajem od firmy audiowizualnej

Chociaż widnieje to, jako jedna z możliwości, wynajem nagłośnienia wciąż nie daje nam stuprocentowej pewności co do powodzenia wydarzenia. Nadal nie mamy bowiem osoby, która jest w stanie posługiwać się sprzętem. Eventy typowo plenerowe powinny być obsługiwane przez profesjonalistów, mających pojęcie o działaniu nagłośnienia. Dobra firma zaproponuje nam projekt i wykonawstwo systemy nagłośnieniowego, a ten okaże się dostosowany do otoczenia i warunków elektroakustycznych, jakie tam panują. Mamy tym samym niemalże stuprocentową gwarancję, że spotkamy się z najwyższą jakością dźwięku i nic nas pod tym względem nie zaskoczy. Miejmy na uwadze również fakt, że wpływa na to też wiedza i umiejętności specjalisty, który będzie wydarzenie obsługiwał. Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt, może okazać się nie tym czego oczekiwaliśmy. Postawmy również na renomowanego profesjonalistę, który wydobędzie pełen potencjał ze sprzętu.

By admin